Държавната консолидационна компания (ДКК) трябва да бъде ликвидирана. Такова мнение изрази министърът на икономиката Кирил Петков във връзка с доклада от одита на Сметната палата, който казва, че през 2018 и 2019 г. министърът на икономиката не е управлявал добре държавните дружества под шапката на Министерството на икономиката, като една от причините е именно в холдингите като ДКК.
Компаниите, които са част от тях на практика не са под контрола на министъра и той не може да се разпорежда директно нито с капитала им, нито с печалбите, част от които трябва да влизат в държавния бюджет. Освен това именно в структурата на ДКК са компании като ВМЗ-Сопот и Кинтекс, които имат стотици милиони левове годишен оборот, а икономическият министър няма пряк контрол върху тях. Според Петков ДКК и структурите като нея за излишни и именно поради тази причина трябва да бъдат ликвидирани.
Според Петков, цитиран от БНР, съществува и друг проблем с този тип държавни холдингови структури – чрез тях се раздават огромни средства със заобикаляне на обществените поръчки. "630 милиона бяха дадени за язовири без конкурс или обществена поръчка. 190 милиона за правителствен комплекс, без обществена поръчка", посочи Петков. По думите му вече е поставено началото на процеса по ликвидацията на ДКК, за да се спре подобно източване на държавни средства.
Петков обаче предупреждава, че този процес няма да се случи лесно и бързо. "ДКК има много договори, които са свързани с външни фирми и с Банката за развитие. Трябва да преструктурираме заемите така, че банката да не бъде ощетена", обяснява икономическият министър.