Китай е технологична супердържава, която е заплаха за САЩ

23.01.2018 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Китай е технологична супердържава, която е заплаха за САЩ
Снимка: БГНЕС

Китай е станал или всеки момент ще стане научна и технологична супердържава. Това е основният извод от обемист доклад, който на всеки две години подготвят Националният научен фонд и Националният научен съвет на САЩ.

Макар че задачата на това обзорно изследване е да представи най-пълната картина на днешното състояние на технологичното развитие на САЩ, най-голямо внимание в този документ за пръв път е отделено на Китай, пише „Вашингтон пост“. Изданието напомня, че само до преди четвърт век икономиката на Поднебесната е била „мъничка, а нейният високотехнологичен сектор на практика не е съществувал“.

От тогава Китай се е превърнал във втората страна в света по разходи за НИОКР, отстъпвайки само на САЩ; наредил се е сред световните лидери в сферата на технологичните изследвания и многократно е увеличил броя на своя инженерно-технически персонал.

Ако през 2000 г. университетите в страната са подготвяли 359 000 специалисти в областта на науката и техниката, то през 2014 г. те са били вече 1,65 милиона, докато САЩ за същия период са успели да увеличат този показател от 483 000 до 742 000 специалисти. „В разумния свят – лишен от националистически, икономически, расови и етнически конфликти – нищо от гореизброеното не би предизвикало особена тревога, та нали технологиите са мобилни, и постиженията на Китай биха могли да се използват и в другите страни, и обратното“, пише „Вашингтон пост“.

„Но в нашия съревноваващ се свят постиженията на Китай представляват потенциална заплаха, което многократно е посочвала Комисията по мониторинг на икономическите въпроси и въпросите на сигурността в отношенията между САЩ и Китай“, добавя изданието.

Една от заплахите е военната. „Ако Китай постигне пробив в технологичната сфера – спътници, ракети, средства за водене на бойни действия в киберпространството, изкуствения интелект, електромагнитните оръжия – резултатът ще бъде съществена промяна на стратегическия баланс, а възможно, война“, посочва изданието.

Но дори това да не се случи, научно-техническите успехи на Китай ще подкопаят конкурентоспособността на САЩ, на която почиват заетостта и нейния износ. В такъв случай САЩ ще отслабнат икономически и ще престанат да бъдат световен лидер. Това е едно от предупрежденията на Комисията, цитирано от „Вашингтон пост“.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 06.12   963 г. – Лъв VIII е избран за римски папа. 1240 г. – Армията на монголския владетел Бату Хан покорява Киевското княжество. 1534 г. – В Еквадор е...