Патогенезата на болестта COVID-19 може да варира в зависимост от щама на неговия причинител – коронавирусът SARS-CoV-2, откриха изследователи от университета Жеджианг. Тяхното проучване е публикувано в портала MedRxiv, цитирано от БГНЕС.
В проучването са изследвани проби от различни мутации на коронавируса от 11 случайни пациенти, заболели от COVID-19 от Ханджоу и е анализирано колко бързо различните щамове проникват и унищожават човешките клетки.
В резултат на това, най-агресивните мутации, открити при пациенти от Жеджианг, се оказват същите като тези в Италия и Испания, а по-малко активните са същите като тези, които най-често се срещат в САЩ, по-специално в щата Вашингтон.
Междувременно “Ню Йорк Таймс“, позовавайки се на генетика от Медицинското училище в Икан, Харм ван Бакел, съобщи, че повечето случаи на коронавирусни инфекции в Ню Йорк, който се превърна в епицентъра на зараза в САЩ, произхождат от Европа. Подобно заключение направи и група от Медицинската школа Гросман в Нюйоркския университет.
Авторите на проучването от университета в Жеджианг твърдят, че те са били първите, които доказват, че мутация на коронавируса може да доведе до промяна в патогенезата на болестта. Най-агресивните щамове на патогена COVID-19, обясняват учените, са в състояние да достигнат 270 пъти по-голям вирусен товар от най-слабите щамове
Изследователите също предупредиха, че по-слабите мутации на коронавируса не означават намален риск от смърт от заболяването. Двама пациенти от Жеджианг на възраст около 30 и 50 години са били заразени със слаби мутации, след което заболяването при всеки от тях е преминало тежко. В крайна сметка и двамата са се възстановили, но по-възрастният пациент е трябвало да бъде настанен за интензивно лечение.