Кредитите на домакинствата се очаква да доближат 6 млрд. лв. в края на годината

15.12.2023 | 15:30
по статията работи: econ.bg
При банковите кредити нямаме проблем, лошите кредити остават в границата на нормалното за пазара. Безработица почти няма, доходите нарастват, коментира Тихомир Тошев
Кредитите на домакинствата се очаква да доближат 6 млрд. лв. в края на годината
Снимка: БНТ скрийншот

4,8 млрд. лв. кредити са взети за първите 10 месеца на 2023 година. "Ще имаме рекордна година по изтеглени кредити и най-вероятно ще доближим 6 млрд., но като брой ще имаме спад спрямо миналата година с около 2%, като става въпрос за ипотечните кредити. Тоест тази година теглим малко по-малко като брой, но по-големи като обем заради ръста на цените, който дори и при забавения пазар на недвижими имоти продължава да върви нагоре", каза кредитният консултант Тихомир Тошев в студиото на "България сутрин".

Той поясни, че сериозен проблем има при бързите кредити.

"Там има ръст на необслужваните кредити и все повече хора са затруднени. При банковите кредити нямаме проблем, лошите кредити остават в границата на нормалното за пазара. Безработица почти няма, доходите нарастват, така че нямаме проблем с обслужването на банковите кредити. За съжаление, обаче продължаваме да посягаме към тях", допълни Тошев в ефира на Bulgaria ON AIR.

Гостът припомни, че все още има региони, където доходите остават ниски.

"Тези хора все по-често не успяват да вържат месечния бюджет и посягат към бързите кредити, за да запълнят семейния бюджет, което е доста грешна политика и по-често тя води до сериозни финансови проблеми. Тази година имаме рекордьор - един човек беше успял да изтегли 56 бързи кредита. Продължава да се прави грешката да се тегли втори, за да се погасява първия и да се влиза в лоша финансова спирала", разкри кредитният консултант.

По думите му регулацията при бързите кредити липсва.

"Може да се каже, че все повече задлъжняваме, защото ако преди няколко години за един тристаен апартамент сме теглили около 250 хиляди лв., в момента теглим почти двойно - около половин милион. В София може би около 20% от кредитите са за такива суми. Вече започва да се превръща в нещо нормално. Хората с доходи и възможности искат да живеят в по-хубав квартал и в по-голяма квадратура", коментира Тошев.

Той добави, че има хора, които се държат по-рисково на имотния пазар, но пък са малък процент.

"Не повече от 3-4% от хората са по-рисково настроени. Но повечето от тях, когато минат кредитна консултация, ние ги сваляме на земята. Показваме им, че това може да се окаже много кратко преживяване и след това да се превърне в дълъг период на финансови затруднения. Хубаво е хората да минават през кредитен консултант. Емоцията да си купи собствено жилище продължава да движи българина и заради това той е толкова активен на пазара на имоти, дори и при тези цени", обясни кредитният консултант.

Тошев смята, че при имотите няма "балон" и цените ще се задържат на това нива, на което са в момента.

"Ние имаме пет поредни тримесечия на спад на броя на сделките. Интересът намалява заради високите цени, част от хората нямат възможност при тези цени да си купят имота, който искат. Те излизат от пазара и чакат по-добри времена, или цените да паднат, което не очаквам да се случи. И въпреки този спад - от началото на годината ние имаме ръст на цените с 10%. Интересът продължава да е към големите градове, там растат цените, продължаваме да обезлюдяваме малките населени места", подчерта Тошев.

От думите му стана ясно, че има сериозно връщане на интереса на покупките на "зелено". А при 70% от случаите отстъпката от цената на имота става по време на преговорите.

Тихомир Тошев сподели, че повече прогнози са, че лихвите ще скочат леко: "Такива са и нашите прогнозите, ние го очакваме това увеличение вече втора година, то все не се случва. Пазарът продължава да е много конкурентен, банките са в голяма конкуренция, а от друга страна продължаваме да нямаме лихви по депозитите."

Той прогнозира от 0,1 до 0,3% скок на лихвите.

"Много е вероятно лихвите да се запазят около 3% - 2,5 до 3%. А след това зависи как ще реагира пазарът, може да има още едно такова увеличение, но може и да няма. Депозитите продължават да растат и банките са пълни с пари. По-малките банки предлагат лихва до 1% - 1,5%, а по-големите банки продължават да не предлагат лихви по депозитите, защото депозитната маса е много голяма", заяви експертът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...