Лидерът на "Изправи се. БГ" Мая Манолова се обърна към министъра на икономиката и индустрията Корнелия Нинова, като заяви, че тя е преписала законопроекта й за защита на потребителите от колекторските фирми, но лошо и избирателно.
„Прилагаме законопроекта на „Изправи се. БГ“ за защита на потребителите от колекторски фирми. Три пъти сме внасяли този законопроект в три парламента, като първата дата на внасяне е 1 юни 2020 г. Тази информация е за г-жа Нинова, която твърдеше, че си нося законопроекта за колекторските фирми в чантата. Очевидно са намерили моя законопроект в нейната чанта, но са го преписали лошо и избирателно. Не е проблем преписването, защото публично подарих на Нинова този законопроект в момента, в който чухме, че Министерство на икономиката ще работи по защитата на гражданите от колекторските фирми. Проблемът е, че техният вариант е лобистки “, подчерта тя.
По думите на Манолова законопроектът е в полза на банките и бързите кредити, а не на хората.
„Той изключва от законовите разпоредби именно банките и бързите кредити. Според законопроекта на МИ, излиза, че един колектор, когато събира дълг на гражданин към мобилен оператор или към ВиК дружество, ще спазва правила: няма да го тормози вкъщи, няма да го излага пред началниците, ще го информира за размера на дълга. Ако гражданинът възрази, ще спре изпълнението. Но ако колекторът събира дълг на банка или бърз кредит, няма да спазва никакви правила. Ще го тормози вкъщи, на работа. Няма да му дава информация какво точно събира. И гражданинът да възразява, изпълнението няма да бъде спирано. Ще си начислява каквито си иска допълнителни такси, лихви и всякакви разноски. Над 70% от дълговете, които събират колекторски фирми, са именно към банки и фирми за бързи кредити“, обясни тя.
По думите й всеки пети българин е засегнат от действията на колекторските фирми.
"Като се изключат бързите кредити и банките, близо 900 000 случаи на потръпевши от колекторски фирми, няма да са защитени. Хората ще бъдат оставени на произвола на колекторските фирми. Обяснението, което е дадено в закона, е смехотворно и абсурдно. То е, че в края на миналата година е приета европейска директива, която регулира дейността на купувачите на кредити към банки и към фирми за бързи кредити. Тоест, Европа иска от нас регулация. Има директива, която посочва минималните стандарти на тази регулация. Казва, че националното законодателство може да има допълнителни разпоредби, за да защити потребителите. Но икономическото министерство казва, че след като от миналата година има директива, че те някога ще я транспонират. Законът, без да обхваща банките и бързите кредити, няма абсолютно никакъв смисъл. Не защитава потребителите от най-големия им проблем“, обясни лидерът на „Изправи се. БГ“.