Аз ще определя мерките само с едно изречение – много пари, но нищо от сърце, защото това не са антиинфлационни мерки, първо. И второ, те няма да покрият инфлацията. Това каза в ефира на Нова телевизия финансовият експерт Мика Зайкова.
„Вчера сутринта премиерът каза, че средно пенсиите ще се увеличат с 20%, като в тях са включени и ковид добавката от 60 лв. Следобед министър Гьоков уточни малко този механизъм, като каза, че пенсиите ще бъдат увеличени с 10%, като остава добавката от 60 лв. А двата механизма обаче се различават. Пенсиите до 1000 лв. обаче ще бъдат ощетени по механизма на премиера. Министър Гьоков даде най-точния механизъм и се надявам, че той ще се приложи“, заяви е Зайкова.
Мерките, които подкрепят доходите, включително и пенсиите, ще се усетят. Очакваме и някои други промени, които трябва да се случат като социални помощи и помощи за отопление. Те също ще се усетят от хората”, каза Лъчезар Богданов, главен икономист в Института за пазарна икономика.
„Някои от нещата като нулевото ДДС за хляба според мен са пушилка за публиката. Да, ще спести между 2.20-2.60 лв., ако приемем, че цените му на човек паднат. Всеки обаче може да смята дали е по-важно да вземе 100-200-300 лв. по-висока заплата, икономиката да расте и предприятието да му вдигне заплатата, или държавата да му даде с 2 лв. по-евтин хляб на месец”, добави той.
Според Георги Ангелов, старши икономист в „Отворено общество“, нещата, които ще стигнат като директна подкрепа до хората, са увеличението на пенсиите и данъчното облекчение за деца.