Най-голяемият недостиг на работници у нас остава в секторите с ниско заплащане

15.08.2024 | 11:50
по статията работи: econ.bg
Секторите, които в момента са с най-голям недостиг на работници в България, са тези с най-ниско заплащане. Причината за това е, че хората, които имат някакви умения, се насочват към по-добре платени позиции
Най-голяемият недостиг на работници у нас остава в секторите с ниско заплащане
Снимка: под лиценза на creative commons

Секторите, които в момента са с най-голям недостиг на работници в България, са тези с най-ниско заплащане. Причината за това е, че хората, които имат някакви умения, се насочват към по-добре платени позиции. Това обаче не пречи на най-нископроизводителните индустрии с най-ниско заплащане да се разширяват. Това каза Aдриан Николов, Институт за пазарна икономика, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

По думите на Николов винаги може да изискваме повече от качеството на висшите училища. "През последните години виждаме, че завършилите висше образование успяват да се реализират почти изцяло. Под 10% е делът на висшистите, които не успяват да се реализират, или по-скоро не искат и това е техен избор. Проблеми има при прехода между професионално образование и пазар на труда, тъй като там има сериозно разминаване между търсенето и предлагането“, отбеляза Николов.

Той коментира, че у нас през последните години висшето образование става все по-често срещано (около 30% при хората в активна възраст). За разлика от Европа обаче, в България все още има съществени разлики между хората с висше образование и тези с начално, основно или полувисше. При хората без висше образование заетостта е 64%, докато при тези с висше – над 90%. Подобна е и ситуацията при безработицата. Най-уязвими са хората с начално и основно образование. 

Според госта в настоящия пазар на труда в България висшето образование по никакъв начин не се е обезценило. Напротив, от гледна точка на заетостта, безработицата и заплатите ефективността се е повишила. Висшето образование винаги е за предпочитане пред добре завършено средно, независимо каква точно е дипломата. Разбира се, някои дипломи са с по-висока тежест, каза анализаторът.

Според Николов в момента няма нужда висшето образование в България да е безплатно, за да се задоволи някакво хипотетично търсене. Всеки, който има желание да участва в някаква форма на висше образование, ще успее да намери реализация и възможност. Стига да покрие критериите на съответната програма и университет.

Заплатите на висшистите са почти наполовина по-високи от тези на хората с друго образование. Можем спокойно да твърдим, че стойността на висшето образование на пазара на труда се увеличава въпреки голямата достъпност, заяви Адриан Николов.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 04.09   476 г. – Одоакър детронира последния римски император Ромул Августул. 1207 г. – Българи убиват солунския крал Бонифаций Монфератски от засада и изпращат...