Наши онлайн магазини препродават от китайски сайтове на по-високи цени

20.05.2024 | 12:20
по статията работи: econ.bg
Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“ коментира, че е важно хората да проверяват за това дали има данни за търговеца или производителя, който носи отговорност за качеството и безопасността на стоката
Наши онлайн магазини препродават от китайски сайтове на по-високи цени
Снимка: под лиценза на creative commons

Много български потребители изразяват съмнение, че някои от предлаганите в китайски сайтове като Temu и Shein стоки се срещат и в българските физически и електронни магазини, но на значително по-високи цени, заяви Габриела Руменова от онлайн платформата “Ние, потребителите” по повод заведената от Eвpoпeйcкaтa организация на потребителите (ВЕUС) колективна жалба до Европейската комисия срещу китайската платформа Temu.

Причините за жалбата до ЕК срещу Temu са, че платформата често разчита на манипулативни практики за генериране на допълнителни продажби, като потребителите получават различни, по-скъпи версии, след като щракнат върху конкретен продукт или усложнява процеса на закриване на акаунта. Тестове на козметични продукти от Temu в Италия установяват, че или не включват списъка на съставките, или го предоставят само частично, посочват от “Ние, потребителите”.

Германия е констатирала, че въпросната платформа съдържа подвеждащи отзиви за артикули или заблуждава потребителите с начина, по който показва ценови отстъпки.

На страницата на един от най-големите онлайн търговци за китайски продукти Тему се предлагат тениски с  модерен дизайн, като в момента цената е малко над 8 лева. В сайт, опериран от български търговец, тениската със същия дизайн струва 41 лв.

Разликата в цената е 5 пъти, като при някои стоки тя е по-малка. Има рокли, които на китайския пазар струват по 10-15 лева, а в други платформи цената им набъбва поне двойно. В някои от нашите сайтове се прави компилация от китайските облекла, като много от тях се продават по-евтино в Тему, както и в Шейн.

За въпросната практика сигнализираха потребители в социалните мрежи, които са открили, че има доста продукти, които са сходни, но цените им са много по-високи при алтернативните на Тему и Шейн онлайн търговци.

Въпреки че надценките, с които ги продават, са огромни, тази дейност не е незаконна, коментираха експерти. Проблемът може да дойде оттам, че потребител може да се чувства изигран, ако купи стока на по-висока цена, а след това открие същата, значително по-евтино.

Габриела Руменова от платформата „Ние, потребителите“ коментира, че е важно хората да проверяват за това дали има данни за търговеца или производителя, който носи отговорност за качеството и безопасността на стоката.

Също така трябва да се следи и материалът при дрехите и обувките, защото има химически вещества, които крият рискове от алергични реакции, ракови заболявания и репродуктивни проблеми. За дрехите и стоките за деца пък критериите са още по-завишени, тъй като там безопасността трябва да е на високо ниво.

Руменова посочи още, че хората трябва да бъдат внимателни, когато пазаруват в интернет, тъй като някои от платформите приемат плащания само с кредитна карта и има възможност да станат мишена на крадци.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 20.06   451 г. – Битка на Каталаунските полета: Войските на римския военноначалник Флавий Аеций спират ордите на хуна Атила. 840 г. – Руан е нападнат от викингите,...