Бившия министър на околната среда Нено Димов остава в ареста. Това реши Апелативният специализиран съд след продължило повече от 4 часа заседание.
На първа инстанция, в събота, на Димов беше наложена най-тежката мярка за неотклонение - постоянен арест, по обвинението в умишлена безстопанственост заради водната криза в Перник.
Два тома нови доказателства представи прокуратурата на съда, а защитата на Нено Димов - решението на парламента за освобождаването му от поста плюс заповед, с която той е възложил контрола по водите на заместника си Красимир Живков.
Пред съда беше представен и документ, според който Ненов Димов е изпращал графиците за водоподаване от стратегическите язовири на трима свои колеги - министрите на енергетиката, на регионалното развитие и на земеделието.
И днес тезата на прокуратурата е, че Нено Димов е отговорен за кризата с водата в Перник, защото негово е било решението дали вода от "Студена" да се подава за промишлени нужди. Това ставало ясно както от нормативните документи, които прокуратурата е открила, така и от свидетелските показания.
Нито ВиК - Перник, нито регионалното министерство са имали отношение към водата за битови нужди, казаха от държавното обвинение, като припомниха, че ВиК има задължение за водата за битови потребители, а регионалното министерство - за състоянието на язовирите.
Междувременно стана ясно откъде прокуратурата извежда своето обвинение за 11 милиона лева загуби, причинени от бездействието на Нено Димов. Водата за битови нужди е била плащана по 2 лева на кубичен метър, докато за промишлените предприятия, в случая "Стомана" и ТЕЦ - Перник, тя е била за 13 стотинки.