"Продължаваме промяната - Демократична България", БСП и "Възраждане" настояват парламентът да се заеме със заключенията на доклада на временната комисия, която провери договора между българската държавна компания "Булгаргаз" и турската "Боташ", сключен по време на служебното правителство "Донев" в първите дни на 2023 г.
"Продължаваме промяната - Демократична България" настоява за извънредно заседание, на което докладът да бъде разгледан и препратен на прокуратурата, а парламентът да възложи на изпълнителната власт да преговаря за прекратяване на договора с турската компания.
БСП няма да чака извънредно заседание, а още утре ще огласи съдържанието на доклада и ще го изпрати на европейската и българската прокуратура, съобщи лидерът Корнелия Нинова.
"Възраждане" пък планира да внесе сигнали освен прокуратурата и в държавната агенция "Национална сигурност", в Българския енергиен холдинг (БЕХ), в Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), в Министерството на вътрешните работи (МВР) и Министерството на енергетиката и да сезира европейските институции.
Засега докладът на комисията, оглавявана от депутата от ГЕРБ Жечо Станков, не е публикуван, въпреки че нейни членове твърдят, че е подписан от всички. Станков вчера каза, че са се появили нови документи с гриф секретно, които се надява комисията да разгледа и да допълни доклада. Според представители на "Продължаваме промяната - Демократична България", БСП и "Възраждане" обаче ГЕРБ само бави топката, а планът е да се предотврати подаването на сигналите и да не се разследва възможна корупция.
Според Мартин Димитров от "Продължаваме промяната - Демократична България", цитиран от БТА, причините за това поведение на ГЕРБ са две: първо, ГЕРБ защитава президента Румен Радев и неговия екип, който е сключил този договор, второ - с назначаването на служебния министър на енергетиката ГЕРБ на практика са подкрепили този договор, защото министърът е участвал в процеса и те са поели политическа отговорност.
Министър на енергетиката в служебния кабинет е Владимир Малинов, който беше шеф на държавната "Булгартрансгаз" от 2018 г. досега.
"Този договор ни струва по милион на ден, т.е. за тази седмица (на невнасяне) около 7 милиона вече са платени", заяви Мартин Димитров пред журналисти.
Според Корнелия Нинова, цитирана от БТА, ГЕРБ се опитва да прикрие корупцията в договора с "Боташ", а тези, които са го подписали, трябва да понесат наказателна отговорност.
Депутатът от "Възраждане" Йордан Тодоров пък съобщи, цитиран от БТА, че партията ще разчита на европейските институции "да бъде въздадено право", след като българските държавни органи замитат сделката под килима.
През декември 2022 г. президентът Румен Радев бе на работно посещение в Истанбул, като се срещна с турския си колега Реджеп Ердоган. В българската делегация бяха още служебните министри на външните и на вътрешните работи, на енергетиката и на отбраната.
"Искам да благодаря на президента Ердоган за достъпа до турските терминали за втечнен газ в трудни да страната моменти и се надяваме в перспектива този достъп да бъде по-гъвкав и с по-дългосрочни договорености", казва Радев по време на срещата с Ердоган по повод затруднените доставки на газ за България след началото на войната на Русия в Украйна.
По-късно същия месец енергийният министър Росен Христов заяви, че Булгаргаз" преговаря с турската енергийна компания "Боташ" за доставка на втечнен газ през нейната инфраструктура за 1 млрд. куб.м годишно.
Договорът е подписан в началото на 2024 г., като двете страни заявяват, че резервираният капацитет може да достигне между 1 - 1.5 млрд. куб.м годишно. Количеството трябва да покрие приблизително една трета от годишното потребление на България, което е около 3.5 млрд. куб.м газ.
Договорът е за регазификация през терминалите за втечнен газ на "Боташ", а след това България следва да получи количествата на границата си в точка Странджа/Малкочлар. Един от аргументите преди подписването бе, че терминалът на остров Ревитуса в Гърция, през който няколко пъти България си доставя количества, е силно натоварен.
"Задачата на България е да вкара танкера в турски води, след което те го поемат и разтоварват, където могат", казва по повод договора Росен Христов.Едва месеци по-късно става известно, че в замяна българската държавна компания се ангажира да плати 3.8 млрд. лв. само за такси на "Боташ" за периода на споразумението, независимо дали внася газ или не.
Сега Румен Христов предупреждава, че ще съди държавата за политическо преследване в Европейския съд по правата на човека, ако докладът бъде приет.
От копие на доклада на временната парламентарна комисия, с което "Дневник" разполага", се разбира, че на 24 декември 2022 г. "Боташ" изпраща на "Булгаргаз" Споразумението за подписване, при това с вече поставен подпис от страна на тогавашния енергиен министър Росен Христов за "купувач". Това беше потвърдено и от организацията BG Elves, която публикува във "Фейсбук" и "Телеграм" текста на документа, маркиран с печат "Търговска тайна". Споразумението е изпратено по електронна поща като execution copy, като в него не са отразени предишни предложения на "Булгаргаз" за промени.
С Доклад от 29.12.2022 г., изпълнителният директор на "Булгаргаз" предлага на Съвета на директорите да се одобрят и да се възложи на изпълнителния директор да подпише Споразумението и тристранния протокол. В доклада не се съдържат възражения срещу условията по Споразумението и тристранния протокол, не се посочват рискове от негативно засягане на търговските и финансови интереси на "Булгаргаз", напротив излагат се единствено позитиви. С Решение на Съвета на директорите на Булгаргаз от 29.12.2022 г. са одобрени проектите на Споразумение и Тристранен протокол, се посочва в доклада на временната комисия.
Депутатите в нея установяват също така, че когато е одобрил споразумението, Министерският съвет не е имал цялата информация. С доклад от 6 януари 2023 г. до Министерския съвет министър Росен Христов е аргументирал одобряването на Споразумението с несъществуващи договорености, които в доклада на депутатите подробно са изброени. Становище са подали само 9 министерства като Министерството на финансите изрично е уточнило, че в материалите липсва подписаното споразумение и затова не може да вземе информирано решение.