Пазарът на земеделска земя в България прегрява, цените падат

04.06.2024 | 10:55
по статията работи: econ.bg
По данни на националната статистика за последните 10 години цените на нивите в някои райони са скочили над 6 пъти и са достигнали нива, при които трябва да се копаят природни богатства
Пазарът на земеделска земя в България прегрява, цените падат
Снимка: под лиценза на creative commons

Пазарът на земеделска земя в България прегрява, сочат последните данни на Националния статистически институт. По данни на националната статистика за последните 10 години цените на нивите в някои райони са скочили над 6 пъти и са достигнали нива, при които трябва да се копаят природни богатства, за да се върне инвестицията. Надува се балон и скоро той ще гръмне, предупреждават специалисти по недвижими имоти. И дават пример с 2013 година, когато за месец цените на земеделската земя паднаха с близо 50%.

Заради високите цени и проблемите в земеделието, напоследък сделките са замръзнали, сочат данни на нотариалната камара. Причината е, че продавачи искат нереални стойности за земята си, а фермерите не искат да купуват, тъй като са притиснати от ниските цени на земеделската продукция и космическата цена на торове и горива, които оскъпяват производството. На пазара действат предимно спекуланти, които търсят бързи печалби и вдигат изкуствено цените, анализират специалистите.

Те купуват и впоследствие продават скъпо парцели, без да се съобразяват с реалните им характеристики и потенциална доходност. Тази практика изкуствено надува балона и крие риск от рязък спад на цените. Когато се говори за цените на земята, не трябва да се забравя, че тя е основен производствен ресурс на българското земеделие. А то е в най-трудния си период от години. Причината е, че е ударено от тройна буря. Ниските цени на украинското зърно сринаха българското производство и удариха най-големите стопанства в страната. Помощта, отпусната от правителството, е капка в морето, на фона на постоянно поскъпващите торове и горива, твърдят земеделци.

Нелегалният внос на стопанска продукция и липсата на работна ръка допълнително доубиват селското ни стопанство. При липса на печалби от земеделие, логично няма и кандидати да купуват земя. Брокери съветват собствениците на земеделска земя първо да се информират за реалната цена на парцелите си. Като всеки производствен актив, тя зависи от няколко фактора – разпокъсаност на земята, напояване и възможност да произвежда земеделска продукция.

Стопаните трябва да знаят, че малките парцели трудно се обработват, а на места остават и необработваеми. Затова от тях трудно може да се очаква печалба, а цените им остават ниски. Трети капан пред кандидатите за инвеститори е качеството на земеделската земя. Добра цена има само тази, която се обработва и подлежи на комасация (уедряване). В рентиерството също дебнат капани – например, ако в землището има само един арендатор, той се превръща в монополист. Т.е. ако средната рента е 50 лв. на дка, той може да ви даде 30 и вие трябва да сте доволни от този факт, защото друг кандидат на хоризонта няма. Напоследък често явление са измамени собственици, на които арендаторите не плащат.

Дължимите плащания могат да се търсят през съда. Не е рядкост и някой да ви отнеме земята – чрез измама или прост законов трик. Законът за собствеността дава право за собственост по давност на недвижим имот с добросъвестно владение в продължение на пет години. Това означава че някой измамник има възможност да докаже, че е бил добър стопанин и без да уведоми истинския стопанин, да стане собственик на земята. Само през миналата година Министерството на земеделието предаде 79 случая на измами със земи в цялата страна, свързани основно с бели петна

На места има и други измами. Някои арендатори изготвят фалшиви договори за наем и ги регистрират в общинските служби "Земеделие". Подобни случаи станаха публично известни за обществеността през 2017 г., когато се установи, че в общинските служби "Земеделие" са регистрирани множество фалшиви договори за наем. Оказа се, че това се е превърнало в практика в десетки български общини.

Ако все пак сте решени да продавате или да купувате земеделска земя, подходете с внимание и проучете добре терена. Не се поддавайте на обещания за бърза печалба и търсете професионална помощ от специализирани компании. Земята е ценен ресурс, но цената ѝ не е гарантирана. Вземете предвид всички рискове и сключвайте мъдро сделките си, за да не се окажете сред разочарованите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 26.06   363 г. – Римският император Юлиан Отстъпник е убит по време на отстъпването от Сасанидското царство; военачалник Йовиан е провъзгласен за император. 684 г. –...