Партиите следизборно пренаредиха листите си

01.11.2024 | 06:45
по статията работи: econ.bg
Разместването е непочтено спрямо избирателите, които са гледали едни списъци с кандидати, а в НС ще ги представляват други, Доган отказа да влезе в парламента, въпреки че цялата кампания на АПС се въртеше около него
Партиите следизборно пренаредиха листите си
Снимка: Пресцентър на АПС

Със сериозни размествания политическите сили нагласиха кадрите си, за които партийните централи искат да влязат в парламента, и това се случи след като резултатите от изборите вече бяха готови. Това пренареждане не само вероятно ще остави доста раздразнени хора от собствените им редици, но и е доста нечестно спрямо избирателите, които са гледали едни списъци с кандидати, а в парламента ще ги представляват други.

Пренареждането стана отчасти заради преференциите, което е нормално, и отчасти заради непочтената, но масова практика кандидатите да участват в изборите от два района. Също имаше купища откази на водещи фигури, които бяха участвали във вота само за да мобилизират избиратели, не и за да влязат реално в парламента, пише в. "Сега".

ПП-ДБ - много хора за все по-малко места

Макар че вдигнаха резултата си с близо 40 хиляди гласа, ПП-ДБ всъщност остават с по-малко места в новия парламент, отколкото в предишния – от 39 на 37 мандата (което подсказва, че ръстът е по-скоро номинален заради увеличаването на избирателната активност - бел.а.). Затова в момента тече мъчително преразпределение на депутатските места в редиците на десните – задача, която се усложнява от това, че доста хора разместват листите с преференции, а някои влизат от два избирателни района. Естествено, София е най-важна в това уравнение, тъй като от столицата идват над една трета от мандатите на ПП-ДБ.

Десните се справят най-добре в 23-ти МИР, където взимат седем депутатски места. Елисавета Белобрадова се изкачва нагоре от 10-тото място, благодарение на преференциален вот, а също и Божидар Божанов от 7-ото. Заедно с водача Кирил Петков те оформят челната тройка. Петков влиза и от Перник, но там отстъпи мястото си на втория в листата - бившият вътрешен министър Бойко Рашков, така че ще си остане в София. В Народното събрание ще влезе Ивайло Мирчев, който изпадна от предния парламент, а сега събира добър личен вот, вероятно заради активността си в атаките срещу Делян Пеевски по време на кампанията. Мирчев се състезаваше и от Добрич, но тамошният мандат остава за бившия депутат от 49-ия парламент Свилен Трифонов. От 23-ти район ще се върне и друг отсъствал от парламента депутат – юристът Васил Пандов. При седем мандата това оставя извън парламента четвъртия в листата – Васил Стефанов.

В 24-ти МИР десните печелят четири мандата. Мартин Димитров се изкачва с преференции от 13-ото място до второто и така депутатските места остават за него, Надежда Йорданова, Лена Бориславова и Петър Кьосев. А досегашният четвърти в листата – действащият депутат Йордан Терзийски, отпада. Той беше втори в листата във Велико Търново, но там десните печелят само едно място. Мартин Димитров можеше да влезе и от Русе, където също печели мандат и това би спасило мястото на Терзийски в София. Бившият лидер на СДС обаче предпочете столицата. Така в парламента от Русе влиза друг действащ депутат – Васил Белчев.

В района на лидерските битки – 25-и МИР, десните взимат само три мандата. От тях ще се възползват Николай Денков, Александър Симидчиев и Кристина Петкова. Симидчиев беше пети в листата, но заради добър преференциален вот я размества и така досегашната трета – бившият вицепремиер Калина Константинова, губи мястото си. Тя заемаше и осмото място в Бургас, където обаче десните печелят само един мандат. Бившият вицепремиер можеше да се надява, че Денков ще предпочете да влезе от Шумен, където той също взима мандат, но експремиерът предпочете столицата.

В Пловдив местните избиратели дадоха на десните само два мандата. Единият остава за водача Асен Василев, а другият ще вземе издателят Манол Пейков. Той беше четвърти в листата, но се радва на по-голяма лична популярност дори от водача. Василев предпочете да влезе от Хасково, където също водеше и десните взимат един мандат. Така спаси от изпадане втория от пловдивската листа – юристът Стою Стоев, но пресече пътя на друг депутат – Катя Панева, която му беше подгласник в хасковската листа и сега изпада.

От Варна ПП-ДБ ще вкара трима депутати. Едното място е гарантирано за водача Даниел Лорер. Второто взима четвъртата в листата Стела Николова, която печели повече лични гласове и от водача. На Лорер обаче му се пишат и гласовете без преференции. Така третото остава за Ивайло Митковски.

Мястото си в Бургас губи депутатът Димитър Найденов. Десните взимат само един мандат в големия крайморски град, което остава за водача Явор Божанков. Найденов всъщност получава повече преференции от Божанков, който обаче остава непоклатим, тъй като на него като водач му се добавят и гласовете без отбелязана преференция. Божанков беше също 11-и в листата на столичния 23-ти МИР, но поради слаб преференциален вот не печели нищо там и със сигурност ще заложи на бургаското си място.

Ексдепутатът и бивш правосъден министър Атанас Славов пробива обратно в Народното събрание от София-област, където беше водач на листата.

И герберите ги тормози преференцията

В ГЕРБ-СДС преференциалното гласуване също причинява главоболия. В Благоевград водачът на листата Росен Желязков беше изместен от цели трима свои съпартийци – кметът на Симитли Стефан Апостолов, Костадин Стойков и Иван Герчев. Те взимат 4-5 пъти повече лични гласове от него, като той самият получава едва 1520 преференции и не успява да ги догони, въпреки че като водач му се добавят още 4829 бюлетини без предпочитание. Това, което спасява Желязков, е, че ГЕРБ-СДС взима 4 мандата в Благоевградско и на него се пада последният от тях.

Листата във Варна също се размества заради преференции, след като Любомир Загоров и Станислав Иванов, които заемат съответно 20-о и 7-о място, се изкачват нагоре. Така избутват втория – Бранимир Балачев, който все пак ще влезе, тъй като варненци дават 5 мандата на ГЕРБ-СДС. В Ловеч формацията печели две депутатски места и второто ще отиде при осмия и последен в листата – Павлин Йотов.

Размествания се получиха от решенията на кандидатите, спечелили по два мандата, от кой район да влязат. Лидерът Бойко Борисов предпочете 25-и МИР, с което освободи едно място в Пловдив. От него ще се възползва петият в пловдивската листата Красимир Терзиев. От града под тепетата ще влезе и вторият в тамошната листа Георги Георгиев, който така оставя едно свободно място в 25-и МИР. То ще бъде заето от Анна Александрова, която в сегашния парламент е шеф на правната комисия. Зам.-шефът на партията Даниел Митов избра да влезе от Варна. Спечеленото от него място в 23-ти МИР ще заеме дългогодишният му колега в Народното събрание Александър Ненков. Делян Добрев, както винаги, предпочете Хасково, а мястото, което получи в Разград ще бъде за Гюнай Хюсмен.

Ще има промени и от това, че четирима герберски кметове – на Пловдив Костадин Димитров, на Стара Загора Живко Тодоров, на Смолян Николай Мелемов и на Бургас Димитър Николов, които участваха в изборната надпревара и спечелиха мандати, сега се отказаха от тях. Борисов ги вкара в изборите, за да мобилизира повече местни гласове и този трик постигна известен успех, но за сметка на избирателите, които няма да получат депутатите, за които са гласували. Мястото на Димитров ще заеме шестата в пловдивската листа Даниела Дженева; на Тодоров - Илиана Жекова; на Мелемов - Красимир Събев; на Николов - Андрей Рунчев.

"Новото начало" разбърква кандидатите

При "ДПС-Ново начало" на Делян Пеевски големият въпрос е кой откъде ще влезе – шестима кандидати на формацията са спечелили мандати в два района и според решенията им ще настъпят размествания в листите.

В Блаогевград два мандата печелят Делян Пеевски и Меджетил Мименов (с преференции - бел.а.), но последният се оттегли със заявление снощи и остави депутатското място на Фатима Йълдъс, която беше депутат от ДПС и досега. Пеевски предпочете Благоевград. Така освободи мандат в Хасково за Станислав Анастасов. Той обаче избра да влезе от Пловдив. Така от Хасково спечели Ербил Халим.

В Бургас "ДПС-Ново начало" получава два мандата. Бившият вътрешен министър Калин Стоянов предпочете да влезе от крайморския град, където беше втори в листата. Неговият мандат от София област, където беше водач, отива при Цветан Енчев, който беше втори в тамошната листа. Той обаче е предпочел да влезе от Видин, което оставя мандата за Димитър Григоров.

Йордан Цонев предпочете Варна, а мястото му във Велико Търново взима Гюнай Далоолу. Димитър Аврамов е в Плевен, а мандатът му от Монтана е за Валентин Валентинов, който го спечели с преференции, но после се отказа от него и така го остави за Надя Петрова.

Халил Летифов е в Смолян, а старозагорското му място трябваше да заеме Николай Колев. Той обаче го отказа, както и друг от листата - Тунджай Йозтюрк. Така мандатите от Стара Загора остават за Шендоан Халит и Метин Качан.

Голямо разместване настъпи и в Кърджали. Байрам Байрам предпочете Пловдив-област и остави свободно място в бастиона на ДПС. От своите места там се отказаха Ерол Мюмюн, Неджми Али и Айджан Ахмед. Така двата мандата на "ДПС-Ново начало" в града трябва да вземат Елван Гюркаш и Айтен Сабри.

АПС на Доган остава без него в парламента

Ахмед Доган спечели мандати и в двата района, в които се състезаваше – Кърджали (415 преференции) и Разград (477 преференции). Вчера обаче официално се отказа и от двата. Така от Кърджали неговата коалиция АПС ще вкара двама депутати – Ремзи Осман и Павлин Кръстев. Елван Атилла – един от създателите на Фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган", където са концентрира съпротивата срещу Пеевски, беше пета в Кърджали и няма да влезе в парламента.

Председателят на ДПС Джевдет Чакъров, който взе страната на Доган срещу Пеевски, също успява да влезе от два района – Бургас и Силистра. Той предпочете крайдунавския град. Така двата мандата на АПС в Бургас ще заемат Севим Али и Ешереф Ешереф.

Рамадан Аталай - другият водач на доганистите, водеше листите на АПС в Русе и в Пловдив област. Мандат успява да вземе само в Пловдивско и все пак ще бъде депутат.

Николай Бареков – политик и бивш журналист, който изключително яростно атакуваше Пеевски през кампанията, няма да бъде депутат. Той се състезаваше във Враца, където АПС не спечели мандат. Протоколът на местната районна избирателна комисия показва, че ексжурналистът е спечелил само 66 лични гласа.

Подмяна на вота

Трябва да се подчертае, че политическите сили отново прилагат схемата, при която кандидати, спечелили мандати в парламента, се отказват да влязат в него, за да отстъпят местата на свои съпартийци в листите. Централната избирателна комисия (ЦИК) разгледа и одобри снощи заявления от 14 такива претенденти, които декларират отказ от мандатите си.

Това е очевидна подмяна на вота на избирателите. Най-често става въпрос за по-популярни политически фигури, които партийните централи вкарват в листите единствено, за да привлекат повече гласове.

Повечето от тях вече бяха споменати в текста. На първо място, става въпрос за двама партийни водачи – почетният председател на ДПС Ахмед Доган и лидерът на ИТН Слави Трифонов. Доган, както се каза по-горе, спечели мандати за АПС в Кърджали и Разград, като сега ги изоставя. При Трифонов няма изненада – той прилага тази тактика от години и отново няма да се възползва от спечелените места в Плевен и 25-и район-София.

Останалите са най-вече кметове, които навлязоха в изборното състезание, за да мобилизират местните избиратели, а сега напускат листите, за да останат на постовете си в местната власт. Това са кметът на Кърджали Ерол Мюмюн ("ДПС-Ново начало"), на Гълъбово Николай Колев ("ДПС-Ново начало"), на Черноочене Айджан Ахмед ("ДПС-Ново начало"), на Пловдив Костадин Димитров (ГЕРБ-СДС), на Стара Загора Живко Тодоров (ГЕРБ-СДС), на Смолян Николай Мелемов (ГЕРБ-СДС), на Бургас Димитър Николов (ГЕРБ-СДС), на Вълкосел Меджетил Мименов ("ДПС-Ново начало").

Откази са подали също евродепутатът Неджми Али, който беше избран от листите на "ДПС-Ново начало" в Кърджали, общинският съветник от Стара Загора Тунджай Озтюрк, спечелил място от града с "ДПС-Ново начало", и Валентин Валентинов от същата формация в Монтана.

Искам, не искам

Забавен момент сътвори бившият депутат от ИТН Христинка Иванова. Тя спечели мандат в Плевен и вчера подаде заявление в ЦИК, че се отказва от него. Днес обаче е променила мнението си и поиска от комисията да я признае за депутат.

Защо е променила така рязко мнението си, това засега остава неясно. От ЦИК съобразиха, че все още не са обявили окончателно състава на новия парламент - иначе казано процедурата не е завършена. Затова решиха, че молбата на Иванова да заеме депутатското си място е основателна и я удовлетвориха.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 03.12   1557 г. – В Единбург, Шотландия е подписана Конгрегация на Бог, с което се узаконява Реформацията и създаването на Презвитерианската църква. 1586 г. – В Англия...