Поскъпването на тока с 3.6% от 1 юли било възможният минимум

01.06.2023 | 16:20
по статията работи: econ.bg
Не можело да се мине без промяна на цените на тока, тъй като разходите на електроразпределителните дружества за развитие и поддържане на мрежите са се увеличили
Поскъпването на тока с 3.6% от 1 юли било възможният минимум
Снимка: КЕВР

Електроенергията за домакинствата е осигурена, тя е от АЕЦ "Козлодуй", от двете американски централи и от вецовете на НЕК. Това заяви председателят на КЕВР Иван Иванов след откритото заседание за цената на тока от 1 юли. Той заяви, че едната американска централа - "КонтурГлобал Марица-изток 3" ще участва на регулирания пазар до 22 февруари 2024 г., когато изтича 15-годишният договор за изкупуване на електроенергията й от НЕК.  

Предложенията за цени на тока от 1 юли на експертите на КЕВР е средно увеличение на цената от 3,63%. За клиентите на "Електрохолд Продажби" то е 3,44 на сто, за битовите потребители на "ЕВН България Електроснабдяване" - 3,41%, а за тези на "Енерго-Про Продажби" -  с 4,24 на сто.

Не можело да се мине без промяна на цените на тока, тъй като разходите на електроразпределителните дружества за развитие и поддържане на мрежите са се увеличили.  

"Всички знаят, че цените на металите и другите материали, използвани от мрежите, поскъпнаха прекалено много. Ние сме достигнали до минимума в това повишаване", заяви Иванов.

По време на откритото заседание днес от НЕК заявиха, че отпадат, с изтичането на договора с "КонтурГлобал", 1500 мегавата  мощност, която се активира в пиковите часове. Предвижда се да бъде заместена от ПАВЕЦ и компанията поискаха увеличение на количествата за регулирания пазар. 

От няколко ценови периода назад са подценени количествата електроенергия за крайните снабдители - "Електрохолд", ЕВН и "Енерго-Про", смятат от НЕК. Имало недостиг на 400 000 мвтч, който в последните месеци се отразява тежко на компанията, тъй като тя трябва да осигурява тези количества, които са над предвидените от КЕВР, а фонд "Сигурност на електроенергийната система" щял да откаже плащането на компенсации.  

От КЕВР обаче контрираха, че не е подценено потреблението на домакинствата. Пламен Младеновски, шеф на дирекция дирекция "Електроенергетика и топлоенергетика" в комисията, заяви, че крайните снабдители купуват огромни излишъци и настоя  да не се помпи регулирания пазар и да се предизвиква недостиг.  Отворен за това е Законът за енергетиката, който трябва да предвиди, че крайните снабдители трябва да купуват ток само за битовите клиенти, смята експертът. Даде пример, че за месец май това са 70 000 мегаватчаса и призова количества, които не са за домакинствата да се купуват от свободния пазар.

От "ЕРМ Запад", дружество на "Електрохолд", поздравиха КЕВР, че е предвидил увеличение на цената за достъп до мрежите и нарекоха това положителна тенденция, тъй като отговаря на необходимостта от обновяване на мрежите.  А съществено значение в тази услуга има резервираната от клиентите мощност.

Възраженията им бяха за прогнозната пазарна цена, която, според тях била 299 лв. за мвтч и уточниха, че покупките на електроенергия за покриване на технологичните загуби е в пикови часове. 

От КЕВР не се съгласиха и отрязаха, че прогнозната цена на това дружество е 256,37 лв. Прогнозите са правени на база на фючърсите на румънската и унгарската борса. А според Пламен Младеновски, шеф на дирекцията за електроенергетика и топлоенергетика,  за аргумент се ползват котировки и от ноември миналата година. 

"ЕРП Юг", разпределителното дружество на ЕВН, отново настояха да бъде въведена цена за достъп. Това се отнася за неползваните имоти. Председателят на КЕВР Иван Иванов поясни, че в обществото тя има друга цена (цена електромер - б.р.) и  уточни, че това може да стане след промяна в енергийния закон.  

От електроснабдителното дружество на ЕВН, както и от другите компании, настояха разходите за енергийна ефективност при крайните клиенти да бъдат калкулирани в цената. Докато това не стане, дружествата не можели за изпълняван вменените им по закон задължения. 

По време на общественото обсъждане стана ясно още, че от Унгария у нас влизат силни потоци евтина енергия, която е с по-ниски цени от тази на въглищните ни централи, които са принудени да намалят производството. Това ще се отрази и на отчисленията им за фонд "Сигурност на елекроенергийната система", който праща премии и компенсации за веитата, за тока на топлофикациите и за американските централи.  От КЕВР предложиха вецовете, когато продават на свободния пазар електроенергията си, да правят отчисления от 5% върху продажбите за фонда. 

Общественото обсъждане на цените на тока ще бъде на 6 юни, а окончателното произнасяне на КЕВР - на 30 юни.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...