Правителството одобри проект за коригиране на държавния бюджет за 2019 г., според което дефицитът в него ще се увеличи с 1.829 млрд. лв. Обяснението е, че това са средства, необходими за финансиране до края на годината на сделката със САЩ за нови бойни самолети.
Според съобщението бюджетният дефицит ще скочи от 400 млн. на 2.228 млрд. лева.
В същото време се спират за 2019 г. останалите проекти за модернизиране на българската армия, за които през тази година са предвидени 271 млн. лв. Ако не беше и това намаляване на разходите, се оказва, че дефицитът щеше да се увеличи до близо 2.5 млрд. лв.
Освен това в приетия законопроект "не се предвижда промяна на ограничението за нов държавен дълг и одобрените бюджетни ограничители за 2019 г. остават непроменени по отношение на максималния размер на
държавния дълг към 31 декември 2019 г. и максималния размер на новия държавен дълг, който може да бъде поет през 2019 година". Днес финансовото министерство планира да емитира нови 200 млн. лв. дълг.
Бюджетният излишък към края на юни е почти 3.2 млрд. лв.
В съобщението се обяснява още, че моделът за подписания на 11 юли договор за самолети F-16 Block 70 предвижда цялата одобрена от правителството сума от около 2.1 млрд. лв. да се депозира в кратък срок в банка от системата на Федералния резерв на САЩ, а плащанията ще се извършват в хода на изпълнение на четирите договора от Агенцията на САЩ за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността. Точно колко от въпросните 2.1 млрд. лв. ще бъдат прехвърлени зависи от решение на американската агенция, но те трябва да осигурят плащания по проекта за срок от 90 дни.
Докато са на депозитна сметка на американското правителство във Федералната резервна банка на Ню Йорк, средствата ще носят доходност на българската държава, защото ще може да се инвестират в овърнайт депозити и нискорискови краткосрочни федерални съкровищни бонове (treasury bills) с различна срочност.
Както договорите, така и коригирането на бюджета подлежат на ратифициране от парламента на България.