Правителството в оставка предложи актуализация бюджета, която има за цел да обнови списъка с общински проекти за държавно финансиране. Кабинетът "Денков" одобри проект на закон за изменение на Закона за държавния бюджет за 2024 г. Предстои той да бъде внесен в Народното събрание за финално решение.
В условия на предизборна кампания и липса на ясно изразено мнозинство не се знае какво могат да внесат и приемат депутатите. Според Закона за публичните финанси единствено Министерският съвет може да вкарва за разглеждане промени в бюджета, но веднъж влезли, депутатите могат да го разкрояват по свое желание. Единственото ограничение е да се запази салдото непроменено – т.е. колкото разходи заложат, толкова и приходи.
Според промените в Конституцията, приети от доскорошните коалиционни партньори от ПП, ДБ, ГЕРБ и ДПС, Народното събрание продължава да работи дори при служебно правителство. Т.е. в следващите два месеца могат да се приемат закони, без да е ясно кой носи отговорност за ефектите от тях.
Към тазгодишния бюджет за първи път бе ясно разписано колко пари и за какви общински капиталови инвестиции ще се дадат. Местните власти сами предлагаха проектите си, но няколко общини от общо 265 не се справиха със сравнително краткия срок, който финансовият министър Асен Василев им даде.
Поради това Василев реши, че ще им даде срок до 31 март да си изготвят проектите и с промяна на Закона за държавния бюджет за 2024 г. да ги вкарат за финансиране.
Публикуваните от кабинета данни обаче показва огромни промени в инвестиционните програми на общините.
Не само няколкото общини, които не се справиха миналата годна, а общо 167 местни администрации са подали допълнителни проекти, като общият брой предложения за промени достига 1062. От тях 54 са за замяна на определените проекти, 42 броя са за отпадане, 293 броя са за промяна на параметрите на вече включени проекти, а чисто новите са 673.
Така на практика се предлага броят на проектите да се увеличи с 631 до общо 2258 броя.