Стойността на руския петрол Urals се приближава до 70 за барел и поскъпва почти с 30%, а разликата с Brent е под 15 долара за пръв път от март 2022 г. по данни от края на миналата седмица.
В края на петъчната търговия ръстът е бил с 10% спрямо същия период в предходната седмица. Тенденцията още не се е отразила на курса на рублата, но приходите от продажбата на енергоресурси към момента не достигат за поддръжка на валутата, пише в. "Комерсант", цитиран от dnevnik.bg.
На борсата в края на миналата седмица курсът на долара достига 91.3 рубли, със 70 копейки повече от четвъртък и 38 копейки повече от предходната неделя. "По-рано силните движения на цените на нефтения пазар водеха до колебания на валутния курс", продължава вестникът. Двама цитирани икономисти очакват възможност рублата на падне до 95 за долар във второто полугодие.
Слабата реакция на валутния пазар според "Комерсант" е свързана с активния преход към външноикономическа дейност в рубли и валути на "приятелски държави" и усилващия се отлив на капитал.
Цитиран е главният аналитик на "Совкомбанк" Михаил Василиев, според когото по-рано ръстът е осигуряван от финансови спекуланти, включително чуждестранни, купували рубли при ръст на петрола в очакване да се увеличат износът и притокът на валута. Сега на руския валутен пазар нерезиденти няма, а най-големите руски банки са под санкциите на САЩ и Европа.
Цените се повишават заради намаляващото предлагане. Вестникът цитира и данни на "Блумбърг", според които за седмицата, приключила на 23 юли, доставките на петрол от пристанищата в Приморск, Уст-Луга и Новоросийск спадат до 1.17 млн. барела дневно, или 625 хил. под предходната неделя. Съкращенията и на Саудитска Арабия (1 млн. дневно, обявени миналия месец и съгласувани с Москва) и очакването да нарасне търсенето в Китай заради новите мерки за стимулирането на икономиката, също утвърждават ситуацията на пазара.