Проектът за Гаранционния фонд на туроператорите ще бъде преработен

30.08.2024 | 08:30
по статията работи: econ.bg
Туристическият гаранционен фонд трябва да осигури възможности за обезщетение на клиентите след отказ от резервации при пакетните пътувания, както и при евентуални фалити на туроператори
Проектът за Гаранционния фонд на туроператорите ще бъде преработен
Снимка: под лиценза на creative commons

От началото на септември министърът на туризма Евтим Милошев ще възобнови дейността на работната група, която подготвя промените в Закона за туризма, свързани със създаването на Гаранционен фонд. Новата структура трябва да защитава потребителите при фалити на туроператорски компании и предизвика възраженията на браша, който заплаши с протести.

Туристическият гаранционен фонд трябва да осигури възможности за обезщетение на клиентите след отказ от резервации при пакетните пътувания, както и при евентуални фалити на туроператори. 

В Гаранционния фонд трябва да правят вноски самите туроператори, поне според досегашните работни текстове, които са на етап обществено обсъждане, а браншът смята, че чрез промените ще се отвори път за сивата икономика.

Туроператорите настояват вноската във фонда да се определя не като процент от целия оборот, а като процент от сумата на регистриран договор с клиент.

Министър Евтим Милошев пое ангажимент пред бранша след изтичането на срока за обществено обсъждане, от 3 септември работната група да се събере отново, за да търси съгласие по текстовете:

"Всички предложения, препоръки и становища да се обобщят, да се вземат предвид, да се редактират всички текстове и да се изготви окончателен вариант. Всички участници в работната група с подпис ще удостоверят съгласието си в рамките на обозрим срок - месец или два, но не повече, за да бъде в рамките на този служебен кабинет".

В бъдещия Гаранционен фонд трябва да правят вноски самите туроператори и той трябва да покрива евентуалните щети, докато сега се работи на принципа със застраховки, но те не обхващат целия риск на пътуващите. Изискването е на Европейския съюз и е залегнало в директивата за защита на потребителите при пакетни пътувания с туроператор, който им е продал общо самолетен билет (или друг транспорт), хотелско настаняване и трансфери. В момента само България няма такъв Гаранционен фонд от всички страни-членки.

В проекта се предлага създаването на туроператор А и туроператор Б. Към първия ще се регистрират всички, които работят с крайни клиенти и ще правят вноски в Гаранционния фонд. Въвежда се нов правен субект – туроператор Б, който не работи с крайни клиенти. Той предлага и продава набор от туристически услуги или туристически пакети само на други търговци - туроператори или туристически организатори, с оглед включването им в техни туристически пакети, предлагани, продавани и осъществявани от страна на последните на и към пътуващи - крайни потребители, пише в проекта. Тези туроператори продават услуги на други компании и затова няма да са длъжни да правят вноски към новия гаранционен фонд.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...