Промените в данъчните закони няма да се гледат днес от кабинета, остават за парламента

30.10.2024 | 07:10
по статията работи: econ.bg
Промените в данъчните закони няма да бъдат внесени в сряда на заседание на правителството, защото предстои формирането на новия парламент. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова
Промените в данъчните закони няма да се гледат днес от кабинета, остават за парламента
Снимка: БГНЕС

Промените в данъчните закони няма да бъдат внесени в сряда на заседание на правителството, защото предстои формирането на новия парламент. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова по време на извънредното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество. На него бяха представени предложенията за изменения в Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове.

"Ако се внесат в 50-ото Народното събрание и не се приемат, всичко се архивира и трябва отново да се внасят. Имаме достатъчно време", обясни Петкова.

След края на заседанието на Тристранния съвет тя уточни, че Министерството на финансите не предвижда увеличаване на данъците за догодина. Петкова твърди, че са разработени редица приходни и разходни мерки, така че салдото в хазната да бъде до 3% от БВП.  

400 милиона лева би струвало на хазната, ако се удължи нулевата ДДС ставка за хляба и брашното и 9-процентния налог за ресторантьорския бранш, посочи още служебният финансов министър.

На вчерашната среща от работодателските организации поискаха да не се възстановява ставката от 20% в тези сектори, където намалението бе въведено заради пандемията.

"Преференциалните ставки по принцип са предпоставка не само за увеличаване на административната тежест, но те са и предпоставка за отклонение от данъчно облагане", отбеляза финансовият министър.

В същото време представителите на бизнеса се противопоставиха на идеята на всеки три месеца да отчитат дълготрайните си материални активи и запаси.

Според работодателите, по този начин ще се увеличи административната тежест, но няма да се подобри събираемостта в бюджета.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 27.01   98 г. – След смъртта на император Нерва, Траян става император на Римската империя. 1299 г. – Създадена е Османската държава, впоследствие превърнала се в...