Проучване отчита, че Covid-19 е променил начина на живот на всеки втори българин

18.02.2021 | 12:45
по статията работи: econ.bg
Близо година след началото на пандемията от Covid-19 почти всеки втори българин смята, че тя е променила не просто отделни аспекти от ежедневието ни, а цялостния ни начин на живот
Проучване отчита, че Covid-19 е променил начина на живот на всеки втори българин
Снимка: под лиценза на creative commons

Близо година след началото на пандемията от Covid-19 почти всеки втори българин смята, че тя е променила не просто отделни аспекти от ежедневието ни, а цялостния ни начин на живот, това показват резултатите от последното национално-представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 8 - 15 февруари. То е направено сред извадка от 1007 пълнолетни граждани.

За една четвърт от българите пандемията не е предизвикала значителни промени, като това са предимно жители на селата и хора с по-нисък статус, чиито живот принципно е с по-малко социални контакти, отбелязват социолозите.

След близо десет месеца по-голяма или по-малка социална изолация, над една трета от хората посочват, че изпитват психологически и емоционален дискомфорт, поради ограничените контакти с близките си, страха от вируса, сериозните трансформации в обичайния им начин на живот и работа.

Значителен дял от анкетираните посочват и съвсем конкретни промени, някои от които могат да продължат и в бъдеще. 17.2% са започнали да ползват повече технологии. В 13.6%, или в над 300 000 домакинства някой е преминал към работа от вкъщи.

12.4% отчитат загуба на доходи заради пандемията. 4.5% са домакинствата, в които някой принудително е останал вкъщи, заради дистанционното обучение на децата. Също толкова, или малко над 130 000 са семействата, в които техен близък се е завърнал от чужбина. Във всяко шесто семейство заявяват, че някой от тяхното най-близко обкръжение се е разболял от коронавирус.

Що се отнася до образованието, въпреки като цяло положителните оценки на родителите за адаптацията на системата, 61.6% одобряват поетапното връщане на по-големите ученици в клас на ротационен принцип. Решението се подкрепя в още по-голяма степен от родителите на ученици, където достига 78%. 67.4% одобряват присъственото обучение на всички малки ученици.

Проучването откроява и една тревожна тенденция - за мнозинството от българите ваксинационната кампания не е започнала убедително. Освен това само 10 на сто от анкетираните изразяват желание за бързо ваксиниране, което е спад от 4 на сто спрямо декември.

В същото време 51.9% не възнамеряват да се ваксинират, а 36.8% се колебаят и решението им ще зависи точно от хода на тази кампания.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 05.12   1492 г. – Христофор Колумб става първият европеец, който стъпва на остров Испаньола (днес Хаити и Доминиканска република). 1848 г. – Калифорнийска златна...