Работа от вкъщи - кой печели и кой губи

15.01.2024 | 11:15
по статията работи: econ.bg
Петкратното увеличение на работата от вкъщи, наложена по време на пандемията, е може би най-голямата промяна, която засяга американските трудови пазари след Втората световна война
Работа от вкъщи - кой печели и кой губи
Снимка: под лиценза на creative commons

Петкратното увеличение на работата от къщи, наложена по време на пандемията, е може би най-голямата промяна, която засяга американските трудови пазари след Втората световна война. Тя достигна почти всеки мениджър в САЩ, промени индустрии като недвижимите имоти и бизнес пътуванията и доведе до отлив на хора от градските центрове към предградията, пише Уолстрийт Джърнъл.

Работата от къщи ще се запази, поне в хибридния си модел, при който пътуването до офиса е ограничено до само няколко дни в седмицата. Хибридната работа са превръща в новото нормално за милиони работещи хора и ръководители в САЩ.

Най-големите губещи от промяната вероятно са собствениците на офиси в градските центрове и на търговски площи. Милиони служители вече не пътуват до работа всеки ден, оставяйки много офиси наполовина пълни, а магазините се конкурират за клиенти. Собствениците на тези имоти изгубиха инвестиции за милиарди долари. В дългосрочен план секторът бавно ще се възстановява. Новото строителство на офиси се забавя, преустройват празни сгради в жилищни, а някои по-нискокачествени офиси ще бъдат съборени.

Друг губещ е масовият железопътен транспорт. Броят на пътуващите е намалял с 30%, след като пътуващите до работа преминаха от петдневен график в офиса към два или три дни в седмицата.

Третият голям губещ са големите градове. Градовете в САЩ заемат изненадващо малка площ. Сан Франциско се простира на по-малко от 4000 кв. км, като обхваща само върха на полуостров. Затова, когато жителите на градския център избягаха към покрайнините, те отнесоха със себе си и облаганите си с данъци долари.

Както е известно от опита на Ню Йорк през 70-те години на миналия век, градовете могат да се приспособят, като намалят разходите. Но това ще бъде болезнено и може да опразни градските центрове, ако ключови услуги като полиция и образование понесат съкращения.

Но има и победители. Не всичко е толкова мрачно при работата от къщи. Национални допитвания показват, че служителите ценят възможността да работят от къщи два-три дни седмично. Това е огромен плюс за служителите благодарение на по-малко пътуване до работа и по-малко стрес наред с повече време за семейството.

Неотдавнашно допитване показа, че обичайният американски служител, работещ от къщи, отделя 40 минути повече седмично за грижи за децата благодарение на спестеното от ежедневните пътувания до работа време. Това ще има по-дългосрочни последици, вариращи от по-високо участие на пазара на труда, което може да повиши растежа на икономиката, до подобряване на раждаемостта, тъй като родителските грижи стават по-лесни.

Друг победител е околната среда благодарение на намалелите пътувания и нужди от енергия. Работата от вкъщи два дни в седмицата намалява замърсяването с около 15%. Това се дължи на по-малкото емисии при пътуване, наред със спестявания от по-ниски сметки за енергия на офиса. Намаляват и задръстванията по по-празните пътища, като сутрешното придвижване до работа е с 10% по-бързо.

Друг голям победител от работата от вкъщи са компаниите. Изследване установява, че хибридната работа три дни седмично в офиса не се отразява на производителността на служителите и в същото време позволява на компаниите да спестяват от разходи за наемане на нови служители и за задържане на кадри. Компаниите могат да пестят пари, като ограничават разходите си за офиси и в същото време да използват работата от разстояние, за да намалят разходите за труд, наемайки служители извън големите градове.

Американските компании са постигнали обща печалба през 2022 г., която е по-висока с 1 трлн. долара в сравнение с 2019 г., това е ръст с почти 50%. Макар че за това вероятно са допринесли много фактори, включително силният икономически растеж, е забележително, че това се случва на фона на петкратно увеличение на работата от къщи. Масовото възприемане на хибридната работа от милиони фирми в САЩ и Европа е може би най-силното доказателство за положителното въздействие върху рентабилността.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...