Какво обезщетение за неизползвания си платен годишен отпуск ще ползват съкратени работници и служители, ще зависи от трудовия им стаж.
Това предвижда проект на правителствено постановление за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските.
Проектът е публикуван за обществено обсъждане на сайта на социалното министерство, а срокът за становища е 14-и май.
Кодексът на труда изрично забранява компенсиране на платения годишен отпуск с парични обезщетения, освен при прекратяване на трудовия договор. Към момента обаче липсва ясен начин за определяне на броя на дните отпуск, за които работникът или служителят има право на обезщетение при прекратяване на трудовото му правоотношение.
Начинът за това изчисляване беше нормативно установен в наредбата за работното време, почивките и отпуските, но с решение от февруари тази година на Върховния административен съд разпоредбата беше отменена поради липсата на доказателства за проведени обществени консултации при приемането й.
Заради това към момента липсва ясен начин за определяне на броя дни платен годишен отпуск, за които работещите имат право на обезщетение при прекратяване на трудовото им правоотношение.
От социалното министерство предлагат проект, в който е записано, че при прекратяване на трудовото правоотношение броят дни на използван платен годишен отпуск, който подлежи на обезщетяване, също ще се определя пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.