Рисковете за българската икономика – не митата на Тръмп, а неусвоените евросредства

23.01.2025 | 09:55
по статията работи: econ.bg
В българската икономика производството на части за автомобили ще понесе първия непосредствен косвен удар от евентуално налагане на всеобхватни мита
Рисковете за българската икономика – не митата на Тръмп, а неусвоените евросредства
Снимка: под лиценза на creative commons

Митата, наложени от американския президент Доналд Тръмп, върху вноса няма да са най-големият риск за българската икономика през 2025 година. Най-големият риск ще бъде, ако не свършим нашата домашна работа, която е много заради годините на политическо безвремие. Това каза Ясен Георгиев, изп. директор на Института за икономическа политика, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria. Имаме много нисък процент на усвояемост на европейски средства, но оставаме оптимисти, че индивидуалното потребление ще запази ръста си, добави той.

По думите му въпросът за всеобхватните мита е много притеснителен, защото все още няма яснота дали те ще бъдат приложени наистина всеобхватно - за всички партньори на САЩ - или ще е избирателно, и по какъв начин ще бъдат наложени на Европа, която е традиционен американски партньор. Това, което знаем, е, че Европа не се радва на особена симпатия от страна на новия американски президент, отбеляза Георгиев. За България въвеждането на мита ще представлява риск с преки и косвени последици, защото сме сравнително малка икономика в рамките на ЕС, уточни той.

"Преките ще са по линия на това, че България има положителен търговски баланс със САЩ и по данни на НСИ за първите 11 месеца на миналата година изнасяме стоки за САЩ за близо 2 млрд. лв., като внасяме от там за същия период стоки за около 800 млн. лв, което значи, че близо 2,7 пъти повече внасяме, отколкото изнасяме, и по този начин привличаме вниманието като държава, с която Съединените щати имат търговски дефицит. Така че потенциално налагането на всеобхватни мита ще се отрази пряко върху всички тези български фирми, които имат преки отношения със САЩ, но има и много фирми, които участват в европейските вериги за доставки“, коментира Георгиев. 

Автомобилостроенето, например, е изключително голям сектор в Европа, който разчита на вериги за доставки, разположени в целия свят, но и в България имаме немалко компании, които оформиха един сериозен клъстер от поддоставчици. Именно тези компании ще бъдат сериозно засегнати, ако новата администрация на САЩ наложи всеобхватни мита, защото ще касаят до голяма степен стоки, които се произвеждат в Централна и Източна Европа.

“Ще бъдат засегнати германската и италианската икономика - силно експортно ориентирани икономики, които произвеждат такъв вид стоки, които носят със себе си чувство за лукс и стил и техните пазарни позиции в САЩ ще бъдат сериозно нарушени и това може да нанесе сериозен непряк ефект върху българската икономика“, заяви Георгиев.  

„В българската икономика производството на части за автомобили ще понесе първия непосредствен косвен удар от евентуално налагане на всеобхватни мита от страна на Доналд Тръмп. Добрата новина е, че зависимостта ни от европейския пазар не е толкова голяма като страни като Чехия, Словакия и Полша. При нас около 65% от износа ни е към ЕС, а останалото - към трети страни. От голямо значение е Турция и САЩ, които са сред големите пазари извън Европейския съюз“, каза още гостът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 17.01   49 г. пр.н.е. – Рим е бил опразнен заради настъпващите от север легиони на Юлий Цезар. 395 г. – Римската империя е поделена между синовете на император...