Производствените цени в България продължават да се покачват. Докато през април месечното повишение бе едва 0,3%, то през май ръстът на общия индекс вече е 1,9% на месечна база. Това показват данни на НСИ. Годишното поскъпване обаче е 13% в сравнение с петия месец на миналата година.
Индексите на цените на производителите измерват месечното изменение на цените на промишлените продукти, произвеждани от българските предприятия и продадени на вътрешния пазар или директно изнесени на международния. Цената на производител е цената "на вратата" на предприятието и включва всички отстъпки и други намаления, без акцизи и ДДС. Тази цена може да се разглежда и като ранен измерител на инфлацията и да се използва за международни сравнения.
На годишна база по-високи цени са регистрирани в добивната промишленост - с 31,1%, в преработващата промишленост - с 13,9%, и при производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 8,3%.
През май по-значителен ръст спрямо миналата година е отчетен при производството на основни метали - с 47,7%, производството на каучук и пластмаси - с 11,9%, и при производството на химични продукти - с 10,4%. Намаление на цените се наблюдава при производството на текстил и изделия от текстил, без облекло - с 2,1%, и при производството на компютърна техника, електронни и оптични продукти - с 0,6%.
Индексът на цените на производител на вътрешния пазар през май 2021 г. се увеличава с 1,3% спрямо предходния месец. На годишна база повишението е 8,9%. От НСИ отчитат още, че производствените цени на международния пазар се покачват с 2,7% през май спрямо април и с 19,7% на годишна база.