С промени в Кодекса на труда се затягат правилата за работа от вкъщи

23.11.2023 | 10:10
по статията работи: econ.bg
По-строги правила за работа от къщи въвеждат с промени в Кодекса на труда, които са внесени в парламента от Министерски съвет
С промени в Кодекса на труда се затягат правилата за работа от вкъщи
Снимка: под лиценза на creative commons

Хората, които работят от разстояние, може да нямат фиксирано работно време, но ще трябва да имат точно определено бюро, на което да изпълняват задълженията си. По-строги правила за работа от къщи въвеждат с промени в Кодекса на труда, които са внесени в парламента от Министерски съвет.

Първата съществена група промени са свързани с работното време. В момента в Кодекса на труда е записано, че работното време на работника и служителя, който извършва работа от разстояние, “съответства по продължителност на работното време, определено за работниците и служителите, които работят в помещенията на работодателя”. С предложените промени този текст отпада и на практика хората, които работят от разстояние, може да имат съвсем различно работно време от колегите си в офиса.

Наред с това са направени и други промени, които дават възможност за по-голяма гъвкавост при работа от вкъщи. В момента работникът или служителят, който извършва работа от разстояние, сам организира своето работно време, така че да е на разположение и да работи във времето, в което работодателят и неговите търговски партньори са в комуникационна връзка. С промените времето, в което служителят трябва да е на линия, се разширява до времето, в което работодателят “е в комуникационна връзка с трети лица”. Всъщност работодателят може да е в комуникация с трети лица по всяко време на денонощието, особено когато не е задължително те да са негови търговски партньори.

С мотивите, че трябва да има по-добър баланс между работата и личния живот е предложен нов текст в Кодекса на труда, според който “работникът или служителят, който извършва работа от разстояние, не е длъжен да отговаря на инициирана от работодателя комуникация по време на междудневната и седмичната почивка”. В мотивите е обяснено, че това представлява “право на изключване”. Всъщност, ако служителят има ясно разписано работно време, от този текст няма да има нужда. В извън работното време никой не е длъжен да стои с телефон в ръка или пред компютъра. Но в предложения нов текст е уточнено, че служителят може да не отговаря на телефонно обаждане на шефа, “освен когато в индивидуалния и/или в колективния трудов договор са уговорени условия, при които това е допустимо”. Оказва се, че действащата в момента възможността човек да не отговаря на шефа след края на работното време се отменя, като се дава възможност в трудовия договор специално да бъде записано, че винаги трябва да е на линия.

Новите текстове за “правото на изключване” се отнасят само за хората, които са в “хоум офис”. Тоест за тях ще има различни правила от тези за работещите в офиса. Същевременно много хора имат хибридна форма на работа - няколко дни от месеца работят от дома си, а останалите са в офиса. Това означава, че през различните дни от седмицата може да има съвсем различни правила за работното време и за периодите, в които служителите трябва да са на линия.

Втората група съществени промени в Кодекса на труда са свързани с работното място. В момента е посочено, че конкретният характер на работата от разстояние, условията и редът за осъществяването є се определят в индивидуалния трудов договор. С предложените промени в трудовия договор ще трябва да бъде записано конкретно “място”, от което служителят ще работи, когато не е в офиса. Това означава, че ако човек посочи, че ще работи от дома си, но след това реши да работи от къщата на село или от нает апартамент в планински или морски курорт, ще трябва да преподпише трудовия си договор. Ако човек живее под наем, всеки път, когато смени апартамента, ще трябва да преподписва трудовия си договор. Това представлява доста голямо неудобство за служителите.

Новото изискване премахва голяма част от предимствата на “хоум офиса” - възможността човек да работи от избрано от него място. В България има много хора, които работят за западни компании. Някои работодатели и сега изискват служителят да посочи къде работи. Но когато мястото на работа не е записано в трудовия договор, ако човек реши да работи от друг адрес, това не се счита за съществено нарушение.

Работещите от дома си хора ще трябва да посочат точно в кое помещение осъществяват трудовите си задължения, предвиждат предложените промени в Кодекса на труда. Сега за домашен офис се счита целият дом на работника или служителя или друго помещение по негов избор извън предприятието. С промените за “хоум офис” ще се счита конкретно “място в помещение в дома на работника или служителя или в друго помещение по негов избор извън предприятието, където се извършва работата”.

На пръв поглед промяната е малка, но е съществена. В момента целият дом се счита за работно място. Това означава, че човек може да работи от хола, спалнята или кухнята. Както и, че ако падне, в която и да е стая от дома си, това ще се счита за трудова злополука и работодателят ще носи съответната отговорност. С промените отговорността на работодателя се ограничава до конкретно помещение от дома, където е работното място.

С промените се въвеждат още няколко нови задължения за работника и работодателя. Работодателят ще бъде длъжен да осигури за негова сметка информация за минималните изисквания за безопасност и опазване на здравето към работното помещение, където се извършва работа от разстояние. Отговорността на работодателя при злополука може да се намали, когато при работа от разстояние пострадалият не е спазил предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд, гласят промените. Голяма част от промените са насочени към ограничаване на случаите, в които работодателят носи отговорност за трудови злополуки.

Служителят, който работи от разстояние, ще бъде длъжен да предостави на шефа писмена информация за характеристиките на осигуреното от него работно място за извършване на работа от разстояние. Но не е уточнено точно каква информация трябва да бъде предоставена. Някой работодател например може да изиска информация за площ на помещението, наличието на подходяща светлина, колко е шумно и дали наоколо има деца, дали помещението е добре отоплено.

Служителят, който извършва работа от разстояние, е длъжен незабавно да уведоми прекия си ръководител за всяка злополука на работното място, гласят още предложените промени.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 20.12   1604 г. – отпечатан е първият екземпляр на книгата Дон Кихот от Мигел де Сервантес – първия бестселър в историята, пуснат в продажба на 16 януари 1605. 1699 г....