Световната банка повиши прогнозата си за глобалния растеж през 2023 г., тъй като САЩ и други водещи икономики се оказаха по-устойчиви, но посочи, че по-високите лихвени проценти ще доведат до по-слабо от очакваното подобряване на растежа през 2024 г.
Според последния доклад "Световни икономически перспективи" на Световната банка, реалният глобален БВП се очаква да нарасне с 2,1% през тази година при прогноза през януари за експанзия от 1,7 на сто и след растеж от 3,1% през 2022 г. В същото време СБ намали прогнозата си за глобален растеж за 2024 г. до 2,4% от 2,7% през януари, позовавайки се на продължаващите негативни ефекти от по-строгата парична политика (политиката на повишаване на лихвите), особено по отношение на намаляване на бизнес и жилищните инвестиции.
"Очаква се растежът през останалата част от 2023 г. да се забави значително с оглед на изоставащите във времето и продължаващи ефекти от затягането на паричната политика и по-рестриктивните кредитни условия", отбеляза международната кредитна институция, като добавя: "Предвижда се тези фактори да продължат да влияят на икономическата активност през следващата година, оставяйки глобалния растеж под предишните прогнози от януари". Световната банка прогнозира ускоряване на глобалния растеж до 3,0% през 2025 г.
През януари банката предупреди, че глобалният БВП се забавя до ръба на рецесията, но оттогава силният пазар на труда и на потреблението в САЩ надминаха очакванията, както и започналото възстановяване на Китай от политиката на строги Covid локдауни.
Световната банка вече очаква растеж в САЩ от 1,1% през 2023г. при януарска прогноза за едва 0,5%, докато растежът на Китай се очаква да се повиши до 5,6% спрямо прогноза за 4,3% в началото на годината и след неговото забавяне през 2022 г. до едва 3 на сто. В същото време обаче СБ намали наполовина предишната си прогноза за растежа в САЩ през 2024 г. до 0,8% (от 1,6% през януари) и намали прогнозата за Китай до 4,6% (от 5,0%). Банката очаква БВП на еврозоната да нарасне с 0,4% през 2023 г. при януарска прогноза за стагнация (0,0%) и също намали слабо прогнозата си за следващата година до 1,3% (от 1,6% през януари).