Синдикатите настояват за промени в трудовото законодателство

27.02.2024 | 09:30
по статията работи: econ.bg
Синдикатите настояха за промени в трудовото законодателство през следващите четири години в условията на цифровизацията и променящите се условия на работа
Синдикатите настояват за промени в трудовото законодателство
Снимка: под лиценза на creative commons

Синдикатите настояха за промени в трудовото законодателство през следващите четири години в условията на цифровизацията и променящите се условия на работа.

По време на дискусия, която представи европейски проект за подпомагане на фирмите и заетите в прехода към цифровата трансформация и зеления преход, стана ясно, че ще се работи за допълнително обучение на персонала и за преструктуриране на предприятията и икономиката. Асоциацията на индустриалния капитал в България обедини в работата по проекта синдикати и представители на властта.

Глобализацията, цифровият и зеленият преход вече променят утвърдените модели на работа и поставят нови изисквания пред икономиката и на трудовия пазар. Отговорът трябва да бъде съвместен от предприятията, работещите и не на последно място през реформи в трудовото законодателство. Промените трябва да тръгнат от качеството на човешките ресурси и адаптирането на заетите към новите условия. Около това се обединиха партньорите в европроекта. 

Заместник-министърът на труда и социалната политика Николай Найденов намери възможности в новата оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”.

“В новия програмен период 202 -2027 година на Програмата за развитие на човешките ресурси ще съсредоточим усилия в няколко насоки. Сред тях са адаптацията на предприятията и работниците към промените, преодоляването на дисбаланса между наличните и необходимите умения и стимулирането на ученето през целия живот. Няколко са тематичните аспекти, в които предвиждаме целенасочени усилия за финансиране от програмата. На първо място е адаптирането на предприятията и работещите към промените, които включват превантивни мерки, в това число и възможности за повишаване на квалификацията. По отношение на дисбалнаса между наличните и необходимите умения ще подкрепим дейности, които са свързани със създаване, тестване и внедряване на модели на секторно и фирмено ниво”, каза той.

Президентът на КНСБ Пламен Димитров припомни, че предстоящият преход подчертава необходимостта от цялостна промяна на пазара на труда през трудовото законодателство.

“Има крещяща нужда от редица стъпки, които трябва да бъдат направени. Надяваме се да се даде тласък на промени по отношение на закони, които да уредят по-добре пазара на труда”, заяви той. 

В близкия хоризонт от четири години, определен в проекта, трябва да се решат и най-острите проблеми, които отдавна вече са известни на пазара на труда – недостиг на кадри, липса на квалифициран персонал, провокиране на интереса към ключови професии в икономиката. Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал Васил Велев посочи:

“Дигиталната трансформация изисква не просто повече IT  специалисти, а и инженери в традиционните индустриални сектори. Демографските тенденции изискват повече медицински персонал. Привличането на повече млади хора към секторите, които са с голям дефицит на пазара на труда – IT сектор, машиностроене, електротехника, строителство, транспорт  и логистика, земеделие, текстил и облекло, туризъм, културни и образователни дейности”. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 07.01   1558 г. – Франция завладява Кале, последното владение на Англия в континентална Европа. 1566 г. – Започва понтификатът на папа Пий V. 1598 г. – Борис...