Съд призна падане вкъщи за трудов инцидент при пътуване към работа

10.12.2021 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Инцидентът е станал на 17 септември 2018 г., но сега привлече вниманието заради това, че милиони хора по света бяха принудени от пандемията да преминат към надомна работа
Съд призна падане вкъщи за трудов инцидент при пътуване към работа
Снимка: под лиценза на creative commons

Съд в Германия постанови, че мъж, който се подхлъзнал и паднал вкъщи - докато отивал от спалнята към всекидневната - за трудов инцидент по време на пътуване към работа. Инцидентът е станал на 17 септември 2018 г., но сега привлече вниманието заради това, че милиони хора по света бяха принудени от пандемията да преминат към надомна работа.

Мъжът, чието име не се споменава, слизал по спираловидна стълба към работното си място, когато се подхлъзнал и при падането счупил прешлен на гърба си. Той твърди, че не е отивал да закусва, а директно към компютъра за работа.

Застрахователят покривал инциденти на работното му място, но оспорва плащане за инцидент преди започването на работа. Това е отхвърлено от съд по трудовоправни въпроси, но е отхвърлено от съд от същата система на по-високо ниво. Федералният съд с решението от 8 декември потвърждава, че първата инстанция е права.

Според закона застраховката от трудови инциденти покрива и пътуването директно към и от работното място. В случая съдът приема, че мъжът, работещ като мениджър по продажбите, не се е разхождал из къщата си, а е отивал към надомния си офис. В решението се описва, че той обикновено започвал работа "веднага след ставане без да е закусвал". Това описание е добавено, за да се отхвърли тезата, че е отивал да закуси и после да седне пред компютъра, т.е. слизането по стълбата е "първо пътуване към работното място".

"Ако застрахованата дейност се извършва в дома на застрахования или на друг омясто, застрахователното покритие действа със същата сила като в случаите на работа от помещенията на фирмата", обяснява още съдебното решение.

Решение за това, че пътуване, свързано със служебните задължения, може да се извършва и ако апартаментът и работното място са в една и съща сграда, има още от юли 2016 г.

Посочва се също и определението в закона за това що е "телеработно място": компютърни станции, постоянно разположени от работодателя в частно пространство на служителя, при което работодателят се е съгласил за седмичния работен график и за какъв срок ще действа това работно място. Условията се записват изрично в трудовия договор или в споразумение, а нужното оборудване, включително мебели, се предоставят, монтират и инсталират от работодателя или оторизирано от него лице.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
РАЙС ЕООД Търговия и сервиз на офис техника.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 16.04   1071 г. – С превземането на Бари Италия се освобождава напълно от Византийска власт. 1346 г. – В Скопие Стефан Душан обявява създаването на Сръбско царство,...