Финансовото министерство отхвърли всички поръчки на аукциона, в който бяха предложени дългови книжа за 200 милиона лева. От ведомството на Кирил Ананиев коментираха, че решението е взето при отчитането на състоянието на фиска и наличния фискален резерв.
Предложени бяха съкровищни облигации за 10 години и половина от същата емисия, с която през февруари финансовото министерство започна да набира дълг от вътрешния пазар.
Тогава от нея бяха набрани 300 милиона лева при среднопретеглена доходност от 0,14 на сто. Седмица по-късно бе постигната отрицателна доходност на съкровищни облигации за 200 милиона лева с по-кратка срочност, а вчерашният аукцион бе трети за годината.
От Министерството на финансите допълват, че освен състоянието на фиска и наличния фискален резерв, е отчетена „целта за финансиране при оптимална възможна цена“, което практически означава, че министерството е преценило, че ако одобри направените поръчки, това би струвало по-скъпо на държавата.
Участниците на пазара подадоха поръчки със съвкупна номинална стойност от 353,55 млн. лв., като постигнатият коефициент на покритие беше 1,77. Средната цена на допуснатите до участие в аукциона поръчки беше 98,24 лв. на 100 лв. номинал, показват данни на БНБ.
На предходния акуцион за 10,5-годишни ДЦК за 300 млн. лева общият размер на поръчките надхвърли 555 млн. лева, като постигнатият коефициент на покритие беше 1,85 пункта.
Съпоставката на данните предполага, че проведеният на 8-и март аукцион е преминал при по-слаб интерес, което означава и постигане на по-висока средна доходност, което вероятно е дало основание на Министерството на финансите да отхвърли всички подадени поръчки.
След отказа на последния аукцон, от началото на годината от вътрешния пазар са набрани половин милиард лева дълг.