Близо 75 на сто от предлаганите чрез платформата Airbnb апартаменти и имоти за краткосрочен наем в София са незаконни и не плащат патентен данък. От около 2000 предлагани недвижимости в българската столица, едва 500 са регистрирани, посочи председателят на Асоциация за туристически имоти и иновации Борис Павлов.
Голяма част от собствениците на имоти не се регистрират, за да не плащат патентен данък и осигуровки, а на други просто не им се занимава, защото считат процедурата за сложна, обясняват експерти.
Според решение на Европейския съд обаче Airbnb не е туристически или имотен агент, а предлага услуга на информационното общество. Затова и не е възможно чрез нормативен акт да се вмени на посредниците да допускат за продажба само лицензирани имоти. За да заобиколят този проблем, повечето държави сключват чрез ведомствата си двустранни споразумения с Airbnb и други подобни платформи.
Това например е направила гръцката приходна агенция. Като по този начин се гарантира, че със съответната платформа могат да работят само онези собственици, които съвестно са се регистрирали и плащат данък.
От Асоциация за туристически имоти и иновации се надяват подобно споразумение да бъде подписано и за България до края на годината.
Войната в Украйна е активизирала пазара на краткосрочно отдаване на имоти, след като през последната две години заради Covid-19 този бизнес бе почти замрял.