Хибридната работа държи 15 процента от офисите незаети

08.05.2024 | 10:45
по статията работи: econ.bg
Движещи пазара отново остават ИТ и аутсорсинг компаниите. Те обаче все още продължават да залагат на хибридния начин на работа, което води и до оптимизиране на вече наетите площи
Хибридната работа държи 15 процента от офисите незаети
Снимка: под лиценза на creative commons

Незаетите офиси в София остават около 15-16% и през първото тримесечие на годината, но това не важи за високия клас сгради, които са почти напълно заети. В същото време наемите продължават леко да растат.

Движещи пазара отново остават ИТ и аутсорсинг компаниите. Те обаче все още продължават да залагат на хибридния начин на работа, което води и до оптимизиране на вече наетите площи.

Това сочат данните за пазара през първото тримесечие на Cushman&Wakefield Forton.

Сделките, сключени през януари - март за наем на офиси, са за едва 37 200 кв.м. По-голямата част от този обем е резултат от подновявания на съществуващи договори и релокации от неконкурентни сгради или обекти клас Б. Това показват данните на консултантската компания за бизнес имоти Cushman&Wakefield Forton.

Анализът зад данните сочи, че ИТ компаниите от аутсорсинг сектора забавят растежа си и продължават да разчитат много на хибридна работа. "Това е и причината оптимизацията на площи да остане устойчива тенденция", коментира Йоанна Димитрова, мениджър "Офис площи". Допълва, че все пак ИТ секторът продължава да е основен двигател на наемния пазар и през тази година.

Въпреки оставащите назети площи във високия сегмент офиси почти няма такива. Това затвърждава тенденцията за пазар на две скорости, като първокласни модерни проекти остават във фокуса на наемателите, докато по-остарелите сгради съответно се очертават и като по-слабо конкурентни, сочи анализът на компанията.

Коуъркинг площите продължават да нарастват, като в началото на 2024 г. вече надхвърлят 67 хил. кв.м. Основната част от новите площи се отварят в офис сгради, което също е част от тенденцията за синергия между гъвкавите и стандартните офиси.

"Наличието на гъвкави работни места в един офис проект позволява да се привличат малки или нововъзникващи бизнеси с потенциал за растеж, които на даден етап от разрастването си се прехвърлят и като самостоятелни наематели в сградата", напомня Димитрова.

Общият обем офиси клас А и Б през първото тримесечие на 2024 г. остава стабилен на нива 2245 млн. кв.м. Проектите в строеж запазват обем под 200 хил. кв.м поради липсата на започнато през периода ново строителство. Според експертите тези тенденции са резултат от бавното усвояване на свободните офис площи, както и от несигурната бизнес среда.

Ръстът в наемите, започнал през 2023 г., продължава. За първокласните офиси те нарастват до 17.5 евро на кв.м. Сградите клас А, разположени на големите булеварди, се предлагат по 15-16.50 евро на квадрат.

Прогнозата е достигнатото ниво на доходност от първокласните офиси от 8% да се запази и през второто тримесечие.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 20.01   1320 г. – Херцог Владислав I става крал на Полша. 1600 г. – Светата инквизиция признава Джордано Бруно за еретик. 1841 г. – Китай отстъпва Хонконг на...