Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА) е взела решение за създаване на кризисен щаб с консултативна и координираща роля между Алианса на туристическата индустрия в България (АТИБ), чийто член е БХРА и Конфедерацията на български туристически бизнес за общи действия на бранша. БХРА съобщава за 5 кризисни точки, които щаб трябва да решава.
- Да не се ограничава работата и да се затварят търговски обекти безпринципно и със заповеди от днес за утре. Да има пълна равнопоставеност на туристическия и другите бизнеси в страната и Министерство на здравеопазването да не ограничава работата само на хотелиерството и ресторантьорството и останалите видове туризъм.
- При епидемиологична обстановка, която налага пълно или частично затваряне в регионален или национален мащаб, да се осигурят финансови обезпечения за фирмите и техните служители, предварително уточнени с бизнеса. Извършването на търговска дейност да не се обвързва с задължителна ваксинация, освен ако тя не се въведе с нормативен акт.
- Държавата да предвиди и обезщетения заради рекордно скъпата цена на тока за бизнеса, породена от безхаберието за регулиране на пазара и спекулации, които изправят на ръба на оцеляването българските хотели и ресторанти.
-Предвид трудната ситуация, в която продължава да работи секторът и фактът, че е най-пострадалият от кризата и в синхрон с европейската практика да се приеме оставането на ДДС за заведенията за обществено хранене в размер на 9 на сто безсрочно.
- Да се вземе спешно решение за гратисен период на обслужване на главницата по старите кредити за срок от 2 до 5 години. И погасителният план да е според възможностите на обслужване на съответния туристически бизнес. Лихвените нива на отпускани нови заеми за оборотни средства трябва да са в размер на 1.5-2 % , за да се усети конкретната помощ, а 6-7 % както е понастоящем. При преференциални условия да се отпускат и потребителски кредити, за да се задържат служителите в сектора и да им се осигури нормалното съществуване. Необходимо е да се направят достъпни кредитни програми за туризма.
От организацията обявяват и пълна стачна готовност и намерение да защитят интересите си и изпълнението на посочените 5 точки с всички позволени от закона средства, обединени с другите представители на бранша.
От асоциацията имат и други искания - мярката 60/40 да се удължи с поне още 2 години, да се предвидят средства в Националния план за възстановяване и устойчивост за намаляване на енергоемкостта на туристическите обекти чрез използване на програми за енергийна ефективност, подпомагането на чартърните полети с 35 евро на заета седалка, бюджет от 5 евро за всеки пристигнал турист за маркетинг и реклама, които да се изплащат след края на съответния летен или зимен сезон, ясна цена на плажните услуги – чадъри и шезлонги за догодина, безплатни PCR тестове на български и чуждестранни граждани (за входящ и изходящ туризъм).