Според снимките, заливащи интернет пространството, в момента дори плажовете около Одеса си стават за къпане. Е, изхвърлени на брега клони, храсти, водорасли и боклуци има, но не е нещо, с което в България да не сме свикнали и без взривен язовир.
Въпреки че отровните води на взривения украински язовир може и никога да не дстигнет до България, Варненската басейнова дирекция разкрива три нови контролни пункта между Дуранкулак и Калиакра започва ежеседмични изследвания.
От 19 юни Басейнова дирекция „Черноморски район“ (БДЧР) – гр. Варна, започва да изследва качетвото на морската вода от още три пункта – Дуранкулак, Шабла, залив „Болата“ (северната част на нос Калиакра). Причината за извънредните изследвания е взривената стена на язовир „Нова Каховка“ и вероятността в Черно море да избухне екологична бомба с непредвидими последици.
Местоположението на пунктовете е съобразено главно с посоката на доминиращите морски течения и наличните за района батиметрични данни.
Явор Димитров – директор на Басейновата дирекция, заяви пред БНТ, че се следи потенциалният риск от замърсяване на морската околна среда. Осигурява пълно проследяване на възможни екологични щети – наличие на нефтопродукти, метали, радионуклидите цезий-137 и тритий, а в отговор на нововъзникналата ситуация са включени и допълнителни показатели (пестициди и др.). Първите резултати ще бъдат ясни след 7-10 дни.
„Предоставено ни е числено моделиране от Висшето военноморско училище „Н. Й. Вапцаров“, според което, ако нещо изобщо достигне наша акватория, то това не може да се случи преди 27 юни“, допълни още той.
Под внимание са взети, не само състоянието на крайбрежните, но и на водните течения навътре в морето. Мониторингът за състоянието на морските води е координиран с Министерството на туризма с оглед спокойното протичане на туристическия сезон.
До този момент сателитните наблюдения и моделирането на водните течения, не дават повод за притеснение за качеството на водата по българското Черноморие, съобщават от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Честота на пробовземане е напълно достатъчна, за да бъде направена обективна оценка за моментното състояние на морските води. По последни данни, получени от Института за космически изследвания и технологии към БАН, българската черноморска акватория е безопасна за всякакъв вид ползване.
По обобщени данни, в които е включена и актуалната прогноза за времето до 24 юни, нито Центъра за интегрирано управление и мониторинг на бреговата зона към ВВМУ, нито сателитите в космоса не установяват обекти, които могат да бъдат класифицирани като замърсяване.
Припомняме, че още на 8 юни министърът на околната среда и водите Юлиян Попов възложи на БДЧР-Варна и на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) да засилят мониторинга на крайбрежните морски води. А седмица по-късно – на 16 юни – министър Попов координира действията на българските власти с румънския министър на околната среда и горите Мирча Фичет и с украинския си колега Руслан Стрилец.