Необходимостта от преквалификация - основна тенденция за трудовия пазар у нас

03.01.2025 | 10:00
по статията работи: econ.bg
Изкуственият интелект ще замени някои рутинни работни места, но ще бъде в плюс за пазара на труда в краткосрочен план, посочва Георги Първанов
Необходимостта от преквалификация - основна тенденция за трудовия пазар у нас
Снимка: под лиценза на creative commons

Изминалата година беше добра за трудовия пазар в България - с рекордно ниска безработица и с доста сериозен ръст на възнагражденията от 28 на сто. Средната заплата в страната е 2200 лв. и около 3000 лв. за София. Тези тенденции ще продължат и през следващата година. Това коментира Георги Първанов от Българската конфедерация по заетостта пред Bulgaria ON AIR.

Според него през 2025 г. може да се очаква лек ръст на безработицата до около 6-7%, но заплатите ще продължат да растат. Прогнозата е, че средната заплата в България ще достигне около 2400 лв., като в София тя може да стигне до 3400 лв.

"Търсенето ще бъде в същите области, в които беше и през миналата година - обичайните - образование, медицина, а и аутсорсинг, в които не достига производството. Новите неща са киберсигурност и много голямо търсене на счетоводители и финансови специалисти“, каза експертът. Въпреки че много млади хора завършват счетоводство, част от тях не искат да работят в тази сфера, което води до сериозен дефицит на кадри, уточни той.

Според Георги Първанов 2025 година се очертава като период на значителни промени на пазара на труда в България. Страната ще се сблъска с нови предизвикателства и възможности, които ще определят кои професии ще бъдат най-търсени, както и кои сектори ще изпитват дефицит на кадри.

Една от основните тенденции, които ще се наблюдават, е необходимостта от преквалификация. Според Първанов хората често не обичат да променят професионалния си път, но в условията на икономически промени и технологични напредъци, това ще стане неизбежно. Преквалификацията ще стане важен фактор за запазване на конкурентоспособността на пазара на труда. 

Изкуственият интелект ще продължи да играе все по-голяма роля на пазара на труда. Първанов подчерта, че технологията ще работи паралелно с човека и ще бъде част от ежедневието в различни индустрии. Въпреки че ИИ ще замени някои рутинни работни места, той ще създаде и нови възможности за професии и ще бъде в плюс за пазара на труда в краткосрочен план.

Присъединяването на България към Шенген отваря нови възможности за работна мобилност. Според Първанов това ще направи пазарите на труда в съседни държави като Гърция и Румъния още по-достъпни за българите. Това обаче може да създаде конкуренция за българския пазар на труда, особено в туристическите и гранични райони.

Първанов посочи, че идва ново поколение работна сила - поколението "бета", което ще бъде по-технологично настроено и екологично осъзнато. Бъдещата работна сила ще търсяи здравословен и устойчив начин на живот и ще бъде по-отворена към нови технологии и нови професии. Това ще доведе до нови изисквания към работодателите.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...