От Министерството на регионалното развитие и благоустройството ще се опитат да обезщетят всички собственици на пострадали сгради в Перник. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова пред БНТ.
От ресорното ведомство имат желание да осигурят необходимите средства за всеки повреден имот. В това число няма да влязат тези от тях, които са незаконно построени или с неясна собственост, беше категорична Павлова. Ще бъдат отпуснати пари и за всяка една от засегнатите общински сгради.
С приоритет при ремонтите са училищата, болниците и детските градини в Перник. До обяд вчера (22 май 2012 г.) от Министерството са успели да огледат всички училища, а следобед – детските градини и болниците. Министър Павлова сподели още, че всички собственици на пострадали имоти, с които е разговаряла до момента, нямат застраховка за тях.
Междувременно стана ясно, че има осигурени палатки за всички бедстващи в Перник. За това увери директорът на генералната дирекция "Пожарна безопасност и спасяване" главен комисар Николай Николов. При необходимост от институционалното звено ще пратят и фургони, необходими заради лошото време. От Българския червен кръст (БЧК) пък са изразили готовност са осигуряването на допълнителни одеяла. За бедстващите има достатъчно храна и вода, каза още Николов.
Продължава бедственото положение в Перник. Днешният ден за града е неучебен и неработен.
По-рано днес директорът на "Експлоатация и поддръжка" в столичното енергийно дружество ЧЕЗ Божидар Гатев заяви пред БНТ, че тази нощ екипите на Гражданска защита са реагирали на 170 сигнала за наводнения. От пресцентъра на компанията информираха, че вчера следобед без ток са останали 74 хиляди потребители. Причината са били градушките, силният вятър и дъждът. Най-засегнати са били западните региони Кюстендил, Монтана, Враца и Софийска област. Днес обстановката е нормализирана, увери Гатев.
Приключи и инспектирането на язовира "Бели Искър" край град Самоков, информираха от пресцентъра на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ). Извънредната проверка, провела се снощи, беше предизвикана от излезли публикации, че съществува реална опасност от скъсване на стената на язовира, който осигурява питейна вода за Самоковска област и за 20% от столичните потребители. Водоемът беше инспектиран от министъра на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев, от зам.-министъра на регионалното развитие и благоустройството Добромир Симидчиев, от заместник-кмета по строителството на Столична община Ирина Савина и от административния директор на "Софийска вода" АД и директор на "Веолия вода" – България Мариана Итева.
Опасност от наводнение няма, категорични са експертите. Проверката показва, че параметрите на язовирната стена и състоянието на съоръжението не са се променили след земетресението и няма място за паника. Техническото състояние на стената е добро. Проблем би могъл да настъпи при силно земетресение от 9 по скалата на Рихтер, в съчетание с високи нива на водата, които преливниците не могат да поемат. В момента се използва половината от капацитета на водоема.