Около 30% са българските тютюни, влагани в цигареното производство на „Булгартабак Холдинг". Това каза Иван Биларев, изпълнителен директор на холдинга, цитиран от Агенция „Фокус". Типовете български тютюн, влагани в цигарите и цигарените изделия на холдинга, са „Ориенталски", „Виржиния", „Бърлей" и „Мериленд".
Отглежданите в България ориенталски тютюни се отличават със специфични качества и притежават характерен аромат, като в страната се произвеждат висококачествени ароматни и полуароматни тютюни от сортови групи „Басма" и „Каба кулак". „Производството на едролистни тютюни се характеризира с това, че наред с традиционните български сортове от тютюн „Виржиния" и „Бърлей" в последните години в практиката се наложиха и сортове тютюневи семена от внос, с много добър рандеман и пушателни характеристики, от които при блендиране с месните сортове се получава стрипс с добро качество", каза Иван Биларев.
Основните източници за покупка на едролистни тютюни „Виржиния" и „Бърлей" са Бразилия, Зимбабве, САЩ, Индия и Аржентина. Тютюневи жили се внасят предимно от Китай и Аржентина. Вносът на тютюни и тютюневи жили се осъществява основно по море, обясни Биларев.
Преработката на тютюна се провежда на съвременни поточни технологични линии. Тютюнът преминава последователно през процеси на термична и механична обработка. При преработката, чрез навлажняване и загряване се подобрява еластичността и здравината на тютюна, и се добавят продукти за оптимизиране ароматично-вкусовите свойства. Различните типове и качества тютюн се смесват добре, нарязват се на влакна с определена ширина и подсушават до получаване на определена и равномерна влажност. След технологично време за отлежаване, нарязаният тютюн се подава към машини за производство на цигари.
За да бъде цигарата с по-ниско съдържание на никотин, катрани и въглероден оксид, се използват специални качества филтри и вентилация на цигарите за разреждане на тютюневия дим.