"Български пощи" излизат на протест

11.09.2013 | 15:00
по статията работи: Теодора Пенева
Готви се "скрита приватизация" на държавното дружество, смятат синдикати
"Български пощи" излизат на протест

Синдикатите в "Български пощи" ЕАД организират протестен митинг пред сградата на Министерския съвет (МС), насрочен за сряда, 25 септември. Това стана ясно на днешната пресконференция на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ).

"Скрита приватизация"

Повод за недоволството е разпространената информация, според която министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Данаил Папазов търси стратегически партньор, който ще придобие 49% от собствеността на държавното дружество. Пощенците виждат в това намерение "скрита приватизация".

Исканията на синдиката са за повече информация относно този "стратегически партньор" и за недопускане дружеството да бъде приватизирано, тъй като това не било заложено в платформата на партията мандатоносител, обясни Георги Бочев, председател на Синдикалната федерация на съобщенията.

Последните няколко години "Български пощи" завършва на загуба. Отрицателните финансови резултати са за 22 млн. лева към края на 2011 г. и 13 млн. лева към края на 2012 г., които Бочев счита за дирижирани. Това е и второто настояване на федерацията - да бъдат отпуснати между 5 и 7 млн. лева, с които да се подпомогне дружеството, за да не завърши то и 2013 г. на загуба.

Говорейки за стратегическия партньор Бочев цитира Папазов, който го е информирал, че критериите ще бъдат определи до края на месеца. Най-вероятно той щял да идва от Швейцария или Австрия.

Освен това "Български пощи" има сключен облигационен заем на стойност 15 милиона лева, по който се погасяват само лихвите. За да направят компромис, банките се нуждаят от гаранция за план за икономии и печалба, каквато държавното дружество не можело да реализира без помощта на държавата.

При това положение, при тези 49% на така наречения „стратегически партньор“, плюс още 10-11% (защото веднага този дълг ще бъде изкупен от банка X и ще отиде по формулата дълг-собственост), веднага този стратегически партньор ще има не по-малко от 60%“, продължи той.

Освен това се иска 10% увеличение на заплатите на работниците и служителите, чието средно брутно възнаграждение е 510 лв.

Ако исканията не бъдат изпълнени, се заканват синдикатите, на 25 септември, в деня на министерското редовно заседание, ще има протест. Стачниците ще се съберат от 9:00 часа пред храм-паметника "Александър Невски". Планирано е шествие в този участък от центъра на София, което да завърши пред Министерския съвет. Очаква се в него да се включат между 1200 и 1500 души, заети в пощенското дружество.

"Оздравяване и стабилизиране"

Синдикатите са изготвили Оздравителна програма за финансовото стабилизиране на държавното дружество, който включва намаляване на разходите, както и партньорства с "Български пощи" ЕАД, "Българска банка за развитие" ЕАД и Българския спортен тотализатор. Президентът на КНСБ Пламен Димитров заяви в края на срещата, че настоява министър Папазов да приеме оздравителния план още следващата седмица.

Първа точка в него е внедряването на проекти за намаляване финансовите разходи на пощите. Така например според синдикатите могат да се намалят разходите за оптимизирането на 5-те автобази и 22-те стоянки на дружеството - от 2,5 милиона на 1 милион лева годишно. Възможно е също да се освободят неоперативни активи (като замразения строеж на Централна гара - София), с което да се спестят еднократно 10 млн. лв.

Предлага се още да се премахнат всички дублиращи се регионални звена на пощите, както и да се закрият Областните пощенски станции в регионалните центрове. Това ще донесе намаляване на ФРЗ с 1 млн. лв. годишно.

Втората част от програмата е насочена към реализирането на проекти и партньорства за увеличаване на приходите от дейността на "Български пощи". Предлага се създаването на консорциум между дружеството и "Българска Банка за Развитие" ЕАД (мярка, на която Пламен Димитров акцентира) за подпомагане усвояване на средствата по европейските програми. Идеята е пощите да транспортират средствата до бенефициентите, например до тези в селските райони.

Оздравителният план предвижда също продажбата на лотарийни и железопътни билети в пощенските клонове, в което се състоят потенциалните партньорства със Спортния тотализатор и БДЖ.

Европейски дълг

Друг повод за недоволството на пощенците и друга цитирана сума са 22,75 милиона лева, които държавата дължи на „Български пощи“.

През 2011 г. влезе в сила нов Закон за пощенските услуги. Промените бяха във връзка с приетата през 2008 г. европейска директива за изграждане на вътрешен пазар на пощенски услуги в Европейския съюз. Така на 11 юли 2011 г. беше приета Методика за изчисляване на нетните разходи от извършване на универсалната пощенска услуга, въз основа на която Комисията за регулиране на съобщенията е определила този размер на компенсация на "Български пощи" за предоставянето на тази услуга. "Тази компенсация така и не е изплатена", каза Георги Бочев.

Какво дава правителството

Някои моменти от оздравителната програма на "Български пощи" вече фигурират в пакета от спешни мерки на правителството, който Данаил Папазов представи в началото на юли. Тогава той поясни, че дружеството ще си сътрудничи с Българския държавен тотализатор и с други лотарийни организации, като те ще получават процент от предлагането им в пощенските станции. Също така посочи, че има идея да се отдават под наем помещения на Българската банка за развитие, както и други нови услуги.

Пакетът от мерки засяга и споменатата компенсация за универсална пощенска услуга.

"Дружеството трайно отчита нетните загуби, които се трупат най-вече в резултат на предоставяне на универсалната пощенска услуга в икономически неизгодни райони на страната”, заявиха тогава от министерството. По думите на Папазов в държавния бюджет са предвидени едва 2 милиона лева за компенсирането на тези загуби, а размерът на субсидията, изчислена по методика на Комисията за регулиране на съобщенията е в пъти повече.

Затова се предвижда изработването на нова методика за изчисляване на загубите от предоставянето на универсалната услуга. Освен това се говореше за въвеждането на законодателни промени, с които да се разграничат правата и задълженията на основния пощенски оператор („Български пощи”) и алтернативните такива.

Миналата седмица пък ресорният министър обяви, че се предвижда отпускането на допълнителни 9 млн. лева за покриването на тези загуби - 1,5 милиона от резерва на Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията и 5-7 милиона от държавния бюджет.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 03.01   1431 г. – Бургундският херцог предава срещу 10 000 франка Жана д'Арк на англичаните. 1496 г. – Леонардо да Винчи извършва неуспешен опит с конструиран от него...