"Газпром" и италианската ЕНИ решиха заедно да построят още един газопровод – "Син поток-2" с мощност до 30 милиарда куб.м. газ годишно. Неговата стойност може да надхвърли 5,5 милиарда долара, пише "Ведомости".
В събота "Газпром" и италианската ЕНИ подписаха в Рим меморандум за взаимно разбирателство по проекта за нов газопровод в Европа – "Южен поток" (известен като "Син поток-2"). Компаниите ще си сътрудничат при проектирането, строителството, финансирането и управлението на газопровода, който ще съедини Русия и Европа по дъното на Черно море. Дължината на тръбата в черноморския участък, от руския до българския бряг, ще бъде около 900 км. А от България газопроводът най-вероятно ще премине по два маршрута – на юг за Италия и по посока Австрия и Словения, уточни след подписването президентът на ЕНИ Паоло Скарони, цитиран от агенция Ройтерс.
Пускането в експлоатация на проекта се предвижда да стане след три години от момента на получаване на всички разрешения, добави той. Общият капацитет на тръбата се планира да бъде 30 милиарда куб.м. газ годишно, уточни заместник-председателят на управата на "Газпром" Александър Медведев.
Балканският тръбопровод ще се конкурира с проекта за газопровод "Набуко", който предвижда експорта на азербайджански газ в Австрия през Турция, България, Румъния и Унгария. Той ще бъде построен съвместно от турската "Боташ", унгарската МОЛ, българската "Булгаргаз", румънската "Трансгаз" и австрийската ОМV.
Скарони съобщи, че "Газпром" и ЕНИ планират да си разделят поравно разходите за "Южен поток". По-точно разпределението на дяловете и стойността на проекта ще бъдат определени след приключването на техническата и икономическа експертиза, с която ще се заеме италианската Saipem, отбеляза представител на "Газпром".
Анализаторът на "Антон" Артьом Кончин смята, че само подводната част от 900 км ще струва на партньорите над 5,5 милиарда долара. На същата сума оценява проекта и неговият колега от "Тройка Диалог" Валери Нестеров. Той не изключва, че сроковете за строителството могат да се преместят, а неговата цена – да нарасне.
"Газпром" вече е построил заедно с ЕНИ един газопровод – "Син поток", съединил Русия и Турция по дъното на Черно море. Неговата дължина е 760 км, цена – 3,3 милиарда долара. Подводната част е дълга 390 км и е струвала 1,7 милиарда долара. За момента проектът не носи печалби на партньорите, тъй като тръбата е натоварена по-малко от половината, приходите на оператора на газопровода за деветте месеца на 2006 г. са били 5,26 милиарда рубли, а чистите загуби – 272 милиона рубли.
Президентът Владимир Путин вече подкрепи партньорите по новия проект, като заяви, че "ще съдейства за подобряването на енергийната ситуация в Европа като цяло".
"Южен поток" трябва да убеди Европа, че "Газпром" няма да концентрира експортните потоци към Азия, отбелязва Нестеров. За концерна това е гаранция, че ще може да се закрепи и на север, и на юг, заобикаляйки "непредсказуемата понякога" Украйна, смята експертът.
Идеята за строителството на новия газопровод за Южна Европа се роди преди повече от година. Тогава "Газпром" изчисли, че при необходимост може да пусне в експлоатация "Южен поток" през 2012 г. Такъв сценарий присъстваше в генералната схема за развитието на газовия отрасъл до 2030 г., който в момента тя се преработва.
В документа се посочваше, че през 2014 - 2030 г. мощността на тръбата ще са запази на равнище от 8 милиарда куб.м. Осигуряването на доставките се предвиждаше да става за сметка на находищата от района на Карско море. Добивът там трябва да започне през същата тази 2012 г., а в други сценарии – не по-рано от 2017 г., от ниво 18 милиарда куб.м. газ годишно и увеличаване в перспектива до 82 милиарда куб.м. през 2030 г. / Източник:БГНЕС