"Газтрейд" обявява пазарен тест за терминала край Александруполис

31.10.2018 | 13:55
по статията работи: econ.bg
Проектът за LNG терминал се разработва от гръцката компания „Газтрейд“ и представлява изграждане на офшорна плаваща платформа за съхранение и регазификация
"Газтрейд" обявява пазарен тест за терминала край Александруполис
Снимка: под лиценза на creative commons

„Газтрейд“ обявява първа фаза на пазарен тест за терминала за втечнен природен газ при Александруполис в съответствие с насоките за управление и разпределение на капацитета на LNG-терминала и параграф 6 от чл.36 на Директива 2009/73/ЕС. Фазата „Изразяване на интерес“ стартира на 30 октомври, като няма обвързващ характер. Компаниите, които имат интерес към резервиране на капацитет от терминала, разполагат с 45-дневен срок, в който трябва да изпратят Заявление за интерес. 

Проектът за LNG терминал се разработва от гръцката компания „Газтрейд“ и представлява изграждане на офшорна плаваща платформа за съхранение и регазификация (FSRU). Терминалът ще разполага с възможност за прием, съхранение и регазификация на втечнен природен газ, като ще бъде разположен близо до бреговете на гръцкия град Александруполис. Проектът предвижда и изграждане на система от подводни и надземни газопроводи, чрез които природният газ ще бъде доставян до гръцката национална газопреносна система (NNGTS), а от там и до крайните потребители в Гърция, България, Сърбия, БЮРМ, Турция, Румъния, Украйна и Унгария. 

Терминалът ще разполага с номинален капацитет за регазификация и изход към системата в размер на 530 милиона стандартни кубически фута на ден, което се равнява на 600 000 нормални кубически метра на ден (5,5 млрд. куб. м годишно). Максималният технически капацитет за регазификация и изход към системата ще достига 800 милиона стандартни кубически фута на ден или 950 000 нормални кубически метра на ден (8,3 млрд. куб. м годишно). LNG, доставян и съхраняван в терминала, ще се регазифицира и предава системата за пренос на природен газ с дебит в съответствие с изискванията на ползвателите на проекта и отговарящ на спецификациите на съответната преносна система за природен газ (качество, налягане, температура и т.н.). Съществува и възможност за бъдещо включване в газопреносната система на Трансадриатическия газопровод (ТАР).

За България и съседните й пазари проектът ще доставя природен газ през интерконектора Гърция-България, чието пускане в експлоатация е планирано за 2020 г.

Целта на проекта е да осигури алтернативен източник за доставки на газ за пазарите в Югоизточна Европа и да предложи на региона сигурност на доставките, диверсификация на газовите маршрути и източници, гъвкавост на цените и по-висока конкуренция. Изграждането на терминала ще задоволи допълнителното търсене на газ в региона в средносрочен и дългосрочен план, ще даде достъп до LNG и ще допринесе за премахване на изолацията на пазарите, като ще увеличи проникването на газовия пазар.  

Тръжната процедура за изграждането на проекта е стартирана през септември тази година, като се очаква строителството да започне през второто тримесечие на 2019 година. Предвижда се пускането в търговска експлоатация да се осъществи в последното тримесечие на 2020 г. 

Проектът за изграждане на LNG терминал при Александруполис е включен в списъка на Европейския съюз за проекти от общ интерес (ПОИ) и има издадени всички необходими лицензи. 

Предвижда се проектът да бъде финансиран със собствени средства, чрез търговски банки и средства от акционерите, като има възможност и за съфинансиране чрез публични средства. Публични средства могат да бъдат осигурени по гръцката Програма за публични инвестиции - частично чрез държавно участие в проекта и чрез Европейския съюз/Европейския фонд за регионално развитие в рамките на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020. Проектната компания вече кандидатства за съфинансиране с публични средства. 

Цялата необходима информация, инструкции и документация за участие в процедурата могат да бъдат намерени на официалния сайт на „Газтрейд“ - www.gastrade.gr (News & Announcements). 

Подаването на документи за фазата „Изразяване на интерес“ не изисква заплащане на такса за участие. Крайният срок за подаване на заявления за  интерес е 14 декември 2018 г., 17:00 ч. гръцко време (UTC/GMT +2).

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 11.12   361 г. – Император Фравий Клавдий Юлиан влиза в Константинопол, поемайки по този начин властта в цялата Римска империя. 1792 г. – Френската революция:...