"Росатом" готов изцяло да финансира строежа на АЕЦ "Белене"*

30.11.2010 | 12:25
по статията работи:
Българо-руски искри пламнаха около проекта
"Росатом" готов изцяло да финансира строежа на АЕЦ "Белене"*

*Информацията е актуализирана към 14:40 часа

"Истинската цена на проекта за АЕЦ-Белене може да се даде от инвеститорите, готови да рискуват парите си в проекта". Това коментира генералният директор на "Росатом" Сергей Кириенко, който ще проведе по-късно днес среща с премиера Бойко Борисов и в Министерския съвет. Кириенко взе участие междунароната енергийна конференция за Югоизточна Европа в столичния хотел "Кемпински".

"Ние сме готови да рискуваме парите си и напълно да финансираме проекта", защото сме сигурни, че ще се изплати, посочи Кириенко. По думите му "Росатом" е готов за своя сметка да поеме началното финансиране и още днес да даде пари, като същевременно правителството запази своите 51 на сто.

"Разбираме позицията на България, че няма да отдели бюджетни средства за проекта", посочи Кириенко. По думите му, когато е правен търгът и е подписан договорът за "Белене" през 2006 г., на всички е било ясно, че до 2015 г. цената ще се промени.

"Кой от вас би се съгласил през 2016 г. да работи със заплатата от 2006 г., такива няма да се намерят нито сред българските подизпълнители, нито сред френските и германските участници", коментира той. По думите му това е била и причината да бъде подписано допълнително споразумение и да се работи с инфлационен индекс. Според него тогава е допусната грешка, че е отложено окончателното уреждане на въпроса с колко ще се измени цената до 2016 г., което е дало възможност всеки да представи различни сметки.

Директорът на "Росатом" очерта два основни варианта за развитие на проекта. Първият вариант е да го спрем, това е лошо, но възможно решение, посочи той. Това би означавало за руската страна загуба на средства и време.

"От наша страна по този проект работят 350 човека на пълно работно време от 2006 г., вложили сме определени средства, не искам да мисля за подобно решение, но то е възможно, заяви той.

Според Кириенко за България подобно решение би означавало да загуби всички вложени пари и да изплати компенсации, предаде БТА.

"Ако България реши да обяви нов търг, той ще се състои през 2012 г., а централата ще бъде готова не по-рано от 2020 г. и ще бъде по-скъпа, добави той.

Вторият вариант е да намерим решение за изход от ситуацията, посочи той. "Ако правителството не иска да влага бюджетни средства, трябва да се създаде проектна компания и да се обяви търг за инвеститор, като България си отчете направените разходи, посочи Кириенко.

Инвестиционен интерес към строежа на централата

"Знаем, че интерес имат още от три до пет европейски компании, на които им трябва повече време да направят проучванията си", заяви Кириенко. Към момента няколко компании и страни са проявили принципен интерес за участие.

"Има интерес от сръбската страна, те са гъвкави, както и ние, по отношение на процентния дял от собствеността в централата", потвърди информацията на Кириенко и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, който разкри още, че "Росатом" от известно време заявява интерес да участва и като акционер, а не само като изпълнител на проекта. Други две големи компании, чиито представители са днес на енергийния форум в София, са финландската енергийна компания "Фортум корпорейшън" и френската инженерингова компания "Алтран техноложи".

"Интересът е принципен, делът на участие не е уточнен и може да варира в сравнително широки граници, уточни министърът. Всичко това ще стане ясно, когато и българската страна, и потенциалните инвеститори, могат да се ангажират с конкретни суми", добави енергийният министър.

Българо-руски искри пламнаха около проекта "Белене"

Изказване на премиера Бойко Борисов предизвика напрежение тази сутрин в българо-руските отношения. Борисов поиска шефът на "Росатом да признае, че още при подписването на проекта за АЕЦ "Белене" е било известно, че цената на новата мощност ще бъде над 6 млрд. евро". Кириенко, от своя страна, не пожела да отговори на отправените критики и изпрати пред журналистите своя говорител.

Българският премиер заяви, че ще седне отново да преговаря по проекта, само ако Сергей Кириенко признае, че руснаците са станали съучастник на предишното правителство в "грешката" да бъде обявена цена от 4 млрд. евро по проекта за строежа на втората ни атомна централа, при положение, че тя е над 6 млрд. евро.

"Оставям на Кириенко да прецени дали ще бъде достатъчно искрен. Ако бъде, мога да седна и да преговарям оттук-нататък за цена. Ако руснаците продължават да шикалкавят, проектът няма да тръгне, както и до момента не върви", каза Борисов.

"България повече пари за "Белене" няма да има, това е категоричното ми мнение", каза премиерът.

"Има договор за изграждането на централата, в който е записана цифрата 4 млрд. евро и в допълнение към него е записано, че може да има поскъпване в съответствие с инфлацията - т. нар. "ескалация", заяви говорителят на Кириенко Сергей Новиков.

Говорителят на Кириенко изказа предположение, че спирането на проекта ще доведе до загуба на лидерските позиции на България в ядрената енергетика в региона и ще даде възможност на други страни да я изпреварят. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 10.04   428 г. – Несторий става патриарх на Константинопол. Три години по-късно е свален от поста заради обвинения в ерес. 837 г. – Халеевата комета прави най-близкия...