Руската държавна корпорация "Росатом" е готова до дни да се споразумее с България за финансирането на АЕЦ "Белене". Това съобщи ръководителят на компанията Сергей Кириенко на среща с руския премиер Владимир Путин, съобщи "Интерфакс".
Шефът на "Росатом" допълни, че поръчаното от Путин ново предложение до България вече е готово и главният въпрос в него са източниците на финансиране на атомната централа.
Кириенко е изразил надежда, че по време на срещата на българо-руската междуправителствена комисия, която ще се проведе в четвъртък и в петък в София, двете страни ще стигнат до споразумения, пише Dariknews.bg.
Припомняме ви, че в края на октомври стана ясно, че досегашният стратегически инвеститор в проекта - немският енергиен концерн RWE, се отказва от намерението си да прави инвестиция. Като причина от компанията, която притежаваше 49% от централата, бяха посочени финансовата криза и липсата на схема за точно субсидиране на атомната централа.
Междувременно стана ясно, че "Сименс" е предал на "Атомстройекспорт" АД технико-икономически предложения за изграждане на обекти за отдаване на мощност от втората атомна централа у нас.
Проектът "АЕЦ Белене" включва строителство на обекти за отдаване на мощност на централата от енергоблоковете към електропреносните линии на енергосистемата на България от 110 kV и 400 kV. За изграждането на тези обекти „до ключ".
"Атомстройекспорт" АД планира да привлече в проекта "Сименс" АД. През 2008 година немската компания е съгласувала техническото задание за изпълнението на работите и условията за тяхното изпълнение, а също така от нейна страна са оформени технически приложения за сключване на договор. През 2009 година са подготвени материалите за техническия проект, става ясно от информация на руската компания, цитирана от Агенция "Фокус"
Технико-икономическите предложения на "Сименс" включват отговорност на немската компания за проектирането, доставката на оборудването и неговия монтаж, изпълнението на пусково-наладъчните работи и въвеждането на обектите за отдаване на мощност в експлоатация.