Общинският съвет гласува промяната на борда на директорите на шуменската „Топлофикация". В управлението на дружеството влязоха Димитър Зайков от „Ер Ве Е България" и Добромир Донков от „Титан Пауър", както и бившият кмет Максим Иванов, като представител на Община Шумен, съобщи Shum.bg.
„За" бяха 22-ма съветници, при необходимост от 21 гласа за одобряване на решението. Това бяха парламентаристите на БСП, ДПС, както и независимите Румен Русев, Христо Чернаев, Даниела Илиева, Георги Стоянов, Бисер Балинов и Радослав Кърджиев. Останалите гласуваха против или се въздържаха.
Промяната на директорския борд бе едно от условията, които „Титан Пауър" постави пред общината и Общинския съвет като пречка пред реализацията на инвестицията.
На сесията днес въпросът предизвика бурен дебат, продължил близо 3 часа. Обстановката нажежи изказването на Димитър Зайков от „Ер Ве Е България", че не са поемали ангажимента да разплащат старите задължения на „Топлофикация" към „Булгаргаз", които са за близо 16 млн.лв, преди изграждането и стартирането на когенерационните мощности. Той обаче потвърди, че ще започне преговори. Добромир Донков пък предложи, ако Общината има кандидат, който да предложи по-добри условия за ТЕЦ-а, да го доведе.
Председателката на Общинския съвет Даниела Русева от своя страна изказа съмнение в частния инвеститор. „Не знам как „Булгаргаз" ще погледне на „Ер Ве Е", която е фирма, регистрирана с капитал от 100 лева", каза Русева.
„Час по-скоро да подкрепим това решение и да дадем шанс на проекта. Този договор ще даде много по-добри условия за отопление на шуменци", каза кметът на Шумен Красимир Костов. Той повтори уверението на инвеститорите, че след приемането на новия борд на директорите, фирмата ще преподпише нов договор, в който са коригирани неустойките от 1 млн.лв на 100 хил.лв. Ще се оправи и другата грешка, касаеща мегавати киловати.
По-рано от отчет на изпълнителния директор на ТЕЦ-а Христо Христо стана ясно, че дружествто е приключило финансовата 2010-та със загуба от 3,389 млн.лв. През 2009-та, когато Топлофикация бе изцяло държавна собствност, загубата е била 4,8 млн.лв.
На въпрос на общински съветници Христов отговори, че в края на миналата година ТЕЦ-ът е продал емисиите си вредни газове на цена 12,05 евро за емисия, като спечелените 300 хил.лв веднага са преведени на „Булгаргаз". Останали са непродадени около 1000 квоти.