От Испания до България, руската мафия изглежда не само добре установена, но е и заподозряна във връзки с членове на руското държавно управление. Тази тревога се изразява в поверителни американски дипломатически документи, разкрити от "Уикилийкс" и публикувани в днешния брой на в. "Монд", цитиран от Франс прес и БТА.
В Испания американската дипломация приветства през август 2009 г. две големи операции - Тройка (2008-2009 г.) и Ависпа (2005-2007 г.) срещу руските мрежи, довели до арестуването на над 60 заподозрени, сред които четирима от осемте или десетте босове на руската мафия извън Русия.
На заседание на американско-испанската работна група за борба с организираната престъпност в Мадрид прокурорът Хосе Гринда Гонсалес, който е ръководил операция Ависпа заявил, че счита Беларус, Чечения и Русия за квазимафиотски държави и смята, че и Украйна ще се превърне в такава, разказва посолството на САЩ в Испания на 8 февруари 2010 г.
Испанският прокурор споменава възможни съществуващи връзки между някои от мафиотите в Испания и високопоставени руски официални представители. Той поставя "неполучилия отговор въпрос за обхвата на замесеността на руския премиер Владимир Путин в руската мафия", сочи американски поверителен дипломатически доклад.
Американските дипломати обаче не установяват връзка между руските управленски върхове и мафията, отбелязва АФП.
В. "Монд" припомня в днешния си брой грамата на посолството на САЩ в София от 7 юли 2005 г. относно организираната престъпност в България.
"Русия продължава да упражнява значително влияние върху българската икономика чрез внос на енергоносители, включително суров петрол, природен газ и ядрено гориво", пише в грамата. Американското посолство споменава за дейностите в България на руска петролна компания, за която по онова време се смятало, че "има силни връзки с руските разузнавателни служби и организираната престъпност", отбелязва "Монд" в днешния си брой.
Вчера, на базата на други разсекретени от "Уикилийкс" документи, беше съобщено, че САЩ се месят в оръжейни сделки на България. Съединените щати водят постоянна битка да пресекат притока на оръжия от източноевропейски страни за терористични групи и нестабилни режими в Близкия изток, гласят разсекретените документи. Американски служители са правили опити да се намесят в повече от десет международни сделки на страни като Украйна, България, Армения и Китай за доставки на оръжия на клиенти в Иран, Ирак, Йемен и южен Судан.