"Червените" оспорват Закона за конфискацията*

04.05.2012 | 12:50
по статията работи: Ралица Стоянова
Да се прочита присъдата на закона, преди да се види как действа, е нелогично, смята Иван Костов от "Синята коалиция".
"Червените" оспорват Закона за конфискацията*

"Коалиция за България" смята да оспорва пред Конституционния съд Закона за отнемане на незаконно придобито имущество. Това каза пред журналисти депутатът от парламентарната група на партията Мая Манолова.

Според нея българският бизнес не трябва да бъде допълнително мачкан, репресиран и съсипван. „Няма никакво съмнение, че този закон ще се пусне в действие преди изборите и ще бъде насочен срещу тези, които са неудобни на властта, включително и тези от бизнеса, които заявяват подкрепа на други политически сили, различни от ГЕРБ. Това е репресивен закон”, подчерта Манолова. 

Законът нищо общо с европейската директива, която се обсъжда в Европейския парламент и която вероятно ще бъде приета и ще бъде европейската рамка на борбата с организираната престъпност чрез механизмите на конфискация – една рамка, която е зададена много ясно и която свързва този тип дейност с наказателните процедури. Това каза заместник-председателят на ПГ на ДПС Христо Бисеров, цитиран от Агенция "Фокус". Според него в закона е заложена възможността да се създаде жестока репресивна машина на управляващата партия, която да бъде използвана в изборите. 

"Да прочитаме присъдата на Закона за отнемане на незаконно придобито имущество, преди да сме видели как ще действа, ще бъде нелогично. Това ще бъде вредно за странат ни най-вече защото тези, които са искали България да приеме този закон - ЕС, ще останат силно разочаровани", заяви съпредседателят на "Синята коалиция" Иван Костов. Той заяви, че отвсякъде е имало настоявания да се приеме този закон.

"Няма основание за оспорване на Закона за отнемане на незаконно придобито имущество". Това каза пък заместник-председателят на Народното събрание и народен представител от ПГ на ГЕРБ Анастас Анастасов. Според Анастасов за пет дни опозицията непрекъснато е повтаряла, че ще оспорва закона. Той заяви, че допуска евентуално искането за отпадането на Член 24, където бяха вкарани административните нарушения, тъй като там може да се спори по отношение на спазването на процедурата. По отношение на самия закон като изписване, като логика, като концепция. "В края на краищата Конституционният съд е този, който ще реши, ако бъде сезиран от колегите от опозицията”, подчерта Анастас Анастасов.

Попитан доколко са основателни съмненията на опозицията, че този закон е за разчистване на сметки преди изборите, когато реално ще заработи законът, Анастасов каза, че според него са абсолютно неоснователни. 

"Приветствам политическата воля на правителството и парламента да приемат Закона за конфискация на незаконно придобито имущество", заяви президентът Росен Плевнелиев. "Сигурен съм, че партньорите ни в Брюксел, както и голямото европейско семейство, ще приветстват тази много сериозна стъпка на България към справедливост, бих казал, и работещи институции в интерес на гражданите".

Премиерът Бойко Борисов е информирал посланици от страни от Европейския съюз за приемането на Закона за конфискацията, заяви министърът на правосъдието Диана Ковачева след срещата в Министерски съвет. Премиерът е поканил посланиците, за да ги информира за това, че първата стъпка е направена – законът е приет. Следва работа по избиране и назначаване на комисия, както и избиране на нейн председател, обясни Ковачева.

На срещата са присъствали посланиците на Дания, Великобритания, Франция, САЩ и др. 

България ще започне да конфискува незаконно придобито имущество, опитвайки се да се пребори с ширещата се престъпност и корупция и да направи впечатление на партньорите си от Европейския съюз, пише "Ройтерс", съобщавайки за приетия снощи закон.

Целта е да се води битка с усещането за безнаказаност у онези, които имат необходимите връзки. Най-бедната страна от ЕС трябва да покаже, че може да наложи строго спазване на законите, за да се отмени механизмът за наблюдение на Брюксел върху напредъка ѝ в борбата с подкупите и престъпността и да убеди партньорите си, че е готова да се присъедини към Шенгенското пространство.

За гласувания вчера закон пише и европейското онлайн издание Euractiv.com. Това е поредната стъпка в опитите на България да спечели доверието на ЕС към съдебната ѝ  система, която е под наблюдение заради опасения, свързани с организираната престъпност и корупцията, пише БТА.

Още един знак за усилията на България да спечели доверието на Брюксел вероятно е и осъждането вчера на пет години затвор на двама видни престъпници - прословутите братя Галеви, известни като "собствениците на първия частен град в България" - Дупница, пише Euractiv.com.

* Информацията е допълнена в 17.50 часа.

Оцени статията:
5.00/1
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...