Парламентът прие снощи окончателно на второ четене законопроекта за отнемане на незаконно придобито имущество. Той беше обсъждан и гласуван в продължение на пет пленарни заседания. За финалните текстове в пленарната зала бяха премиерът Бойко Борисов и вицепремиерът Цветан Цветанов.
Депутатите приеха кръга от престъпления, при които при повдигнато обвинение се извършва проверка на лицето за незаконно придобито имущество. Текстът беше отложен и след допълнителни консултации
между парламентарните групи беше постигнат консенсус. Анастас Анастасов /ГЕРБ/ обясни, че с последната редакция на текста се
изключват престъпленията, които са маловажни случаи. Проверката започва и когато лице не е било привлечено като обвиняем за престъпление поради това, че е отказано образуване на наказателно
производство или образуваното наказателно производство е било прекратено. Това беше решено още снощи, информира БТА.
В последните минути от дебата депутатите приеха законът да влезе в сила 6 месеца след обнародването му в Държавен вестник. Несъответствието между имуществото и нетния доход да е 250 000 лв. за целия проверяван период, информира БНР.
След като гласуваха и последния параграф, депутатите бяха поздравени от премиера Борисов: "Искам да благодаря на депутатите от ГЕРБ, че оставиха правителството на власт. Ние си бяхме донесли оставката, ако не гласувате закона. Второ, да благодаря на всички, които го подкрепиха: и на РЗС, и на "Синята коалиция", и на независимите депутати. Благодаря и на опозицията. Видяхте, че в много от текстовете конструктивно бяха приети забележките от вас".
Впоследствие пред журналистите Борисов добави: "Това е един много добър закон. Ако има някъде нещо, което да уточняват – има бъдещи поколения, нека да го правят". Според него е важно, че законът е бил приет в този вид, информира Агенция "Фокус". В допълнение беше обяснено, че се очаква "изключително положителна реакция" на евро-атлантически посланици от приетите текстове.
"Да, тежък, много лош закон за незаконно забогателите. От 22 години хората гледат палатите в подножието на Витоша, по морето, по язовирите и казват: „В края на краищата откъде тези пари?” Този закон се надявам да урегулира този процес", каза още Борисов.