"Швейцарското правило" за индексация на пенсиите не работи добре

19.11.2011 | 17:55
по статията работи:
Българският Монти се е появил отдавна, коментира Владислав Горанов
"Швейцарското правило" за индексация на пенсиите не работи добре

Осигурителната вноска трябва да е в пъти по-висока, ако искаме да постигнем балансиран пенсионен модел. Това заяви в предаването "Седмицата" на Дарик радио зам.-министърът на финансите Владислав Горанов.

Обсъждани са варианти за по-драстично увеличение на пенсионната възраст от догодина, но засега е постигнато съгласие за ръст с една година от 1 януари 2012 г. Зам.-министърът допълни: "Това, което се възприе, е издърпване на графика спрямо обсъждания през миналата година - от догодина пенсионната възраст да се вдигне с една година, а от 2015 г. да продължи по графика, разписан за 2021 г. Осигурителният стаж ще се увеличава по предварително договорения график от миналата година - т.е. започва да се увеличава с по четири месеца от догодина".

Със средствата, които ще бъдат спестени от вдигането на пенсионната възраст от 2012 г., ще бъдат вдигнати най-ниските пенсии.

В настоящата ситуация т.нар. "швейцарско правило" за индексация на пенсиите не работи добре. Според Горанов в повечето европейски страни 65 г. е оптималната възраст, на която се пенсионират хората при солидарен модел. Парите, които бюджетът ще даде за пенсионно-осигурителната система догодина са повече.

Правителството няма да успее да реализира пълното си намерение за намаляване на данъчната тежест до края на мандата, призна още Горанов. Той обаче бе категоричен, че правителството няма да вдига данъци, информира Dariknews.bg.

„Българският Монти (Марио Монти - бел.ред.) се е появил отдавна. От самото начало на мандата провеждаме политика на стабилни финанси и затова на нас не ни се налага в средата на един политически цикъл да търсим спасители. Самото правителство успява, независимо от политическата цена, да поддържа правилния фискален курс. Що се касае до данъчната политика, ние имахме възможност да заявим, че кризата се е оказала по-дълбока, отколкото я очакваме и нашите предизборни намерения за допълнително намаляване на данъчна тежест не могат в пълен мащаб да се реализират, но данъци в България, по време на мандата на сегашното правителство, няма да се увеличават", добави Горанов.

През 2013 г. също може да се стигне до дефицит в бюджета, макар и минимален. При намаляващ фискален резерв през януари 2013 г. е съвсем нормално правителството „да вземе заем, за да погаси друг заем" - т.е. така наречените „облигации на Милен Велчев".

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...