"Южен Поток" не трябва да зависи от живота на кабинета

07.06.2014 | 16:52
по статията работи: Десислава Маданска
Бъдещето на проекта ще бъде обсъдено с евроексперти другата седмица, каза Таско Ерменков
"Южен Поток" не трябва да зависи от живота на кабинета
Снимка: Газпром

„Южен Поток“ е от национално значение и не трябва да зависи от живота на кабинета. Това заяви депутатът от „Коалиция за България“ и член на комисията по енергетика в парламента Таско Ерменков пред Дарик радио. По думите му няма ясно изразена позиция от Европейската комисия и определени възражения по проекта.

„Ние искаме да го построим по брюкселските правила и нямаме различия“, каза Ерменков.

Той обясни, че предстои следващия петък на 13.06.2014г. в България да дойдат евроексперти и с тях ще бъдат проведени разговори. Ще бъде направено предложение за реализиране на "Южен поток", за да няма повече неразбирателства. По думите му това, което е планирано, е напълно в съгласие с европейското законодателство.

Той обясни, че системата от газопроводи, която започва от Анапа и стига дo Централна Европа, минавайки през територии с различен статут: част от тях минава по море, което е извън териториалното за ЕС, по територията на страни-членки на ЕС и част минава по територията на страни, които са кандидати за членки, но още не са приели правилата на ЕС.  

„За да може да се изясни статута на всяка част от този газопровод ние искахме ясно и точно да дефинираме от къде започва „газова Европа“, обясни Ерменков.

По думите му, за да се направи това са разгледани примери как е решен проблемът в други държави и най-вече Испания и Италия, където тръбата започва на километър и половина навътре в сухоземната територия на страните.

„Ако се сметне, че започва от началото на териториалните води на България в Черно море, на 2000 метра дълбочина, по какъв начин, ако някой реши да се присъединява, във връзка с третия либерализационен пакет и трябва да му се осигури достъп до началото на газопровода за ЕС, ще се осъществи това и къде ще се сложи приемната станция“, попита депутатът.

По думите му единственият технически начин това да се случи е по примера на Италия и Испания. Той обясни, че за всяко преминаване на граница и да може да се измери точно какво количество газ е преминало няма друг начин.

„Затова нашето предложение е компресорната приемна  станция да е 2,5 км. навътре в сушата на първото удобно място. Искаме да направим така, че всеки да знае, че когато докара газ на българската територия, независимо от къде, този газ да може да влезе от тази приемна станция и от там да тръгне за Европа и за нашите потребители“, категоричен бе той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 12.12   1443 г. – Варненски кръстоносен поход: В Битката при Златица настъплението на кръстоносците, предвождани от Владислав III и Янош Хуняди, към Одрин е спряно от силна...