1 млн. лева вложени в Перперикон за 10 години

06.01.2010 | 16:05
по статията работи: Апостол Апостолов
Разкрихме над 35 сгради от римския период - с водоснабдяване, канализация, водохранилища, цистерни, съобщи проф. Овчаров
1 млн. лева вложени в Перперикон за 10 години
Юбилейна равносметка

За 10 години в свещения град Перперикон са инвестирани 1 млн. лева. Ежегодно обектът е посещаван от около 220 000 души, а 100 000 лева са постъпили през миналата година от билети и такси за паркинг. Само в първия ден на 2010 година 1 200 души са посетили обекта край Кърджали. Равносметката направи днес археологът проф. Николай Овчаров, който на прага на новата година сподели основните проблеми, пред които е изправен екипът му.

Снимка: Econ.bg

Проф. Николай Овчаров, археолог. Снимка: Econ.bg

"Основният проблем през тази година е породен от замразените пари от ЕК по програма ФАР. Спечелихме голям проект по тази програма за около 3 млн. евро", заяви Овчаров. С част от средствата се предвижда изграждане на посетителски център. През лятото на миналата година стартът на строителните дейности беше официално даден от президента Георги Първанов. Вече е направен 30-метров изкоп в скала, където ще бъде изградена сградата.

„Туристите като минават покрай строителния обект ще се чудят какво е това нещо - паметник на древна цивилизация или на съвременна глупост", смята археологът.

За тази година в бюджета държавата е заложила 185 000 лв. за дейности по светилището, каза още Овчаров в отговор на Econ.bg.

Научно и туристическо значение

Перперикон се оформи като най-мащабния археологически обект за последните години у нас, отчете Николай Овчаров. Най-важният успех на екипа е, че успя да определи хоронологията на съществуване на скалния град.

За 10 години вече сме сигурни, че светилището на скалния връх се заражда преди 7000 години, подчера археологът. Екипът му са доказали за тези години, че разцветът е бил през XV-XI в. пр.н.е.

Разкрихме над 35 сгради от римския период - с водоснабдяване, канализация, водохранилища, цистерни, разказа още археологът. Той отбеляза, че дворецът светилище е много интересен и не напълно разгадаем. "През миналите години започнаха да излизат епиграфски паметници, вече имаме имената на граждани от римската епоха", обясни проф. Овчаров.

Популярността на българския туристически обект е и благодарение на множеството филми и публикации в авторитетни медии като CNN, Еuronews, RTL, Financial Times, Guardian, Independent, National Geographic и др. Голямо признание е, че древният град намира място в класация на 50-те свещени места по света. Надеждите са за него да се намери място и сред обектите на ЮНЕСКО.

Обща информация

Перперикон се намира в Източните Родопи, на 15 км североизточно от днешния гр. Кърджали. Светилището се извисява на скален връх с кота 470 м. В подножието му се намира с. Горна крепост. Край него тече река Перперешка, оформила плодородна долина с дължина около 10 км и широчина 3-4 км. Удобната речна долина е създала условия за живот от дълбока древност. По тази причина тя е осеяна с десетки археологически обекти от различни епохи, чиито естествен център се явява Перперикон. Съвсем наблизо р. Перперешка се влива в яз. "Студен кладенец", построен по коритото на р. Арда. Мястото на вливане при с. Калоянци е много красиво и е застроено като водно-планински курорт.

Пълния коментар на Николай Овчаров за основния проблем с еврофинансирането може да чуете в аудиофайла след статията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...