Възстановяването на активи, откраднати от политически лидери и висши служители, беше основаната тема по време на регионална среща на експерти, борещи се с корупцията и за възстановяване на откраднатите активи. Като основен инструмент за възстановяването на активите може да бъде използвана Конвенцията на ООН против корупцията, уточниха участниците. Срещата се състоя на 2 и 3 декември в София, като организатор на събитието е Инициативата за възстановяване на откраднати активи - съвместен проект на Световната банка и Службата на ООН по наркотиците и престъпността.
По изчисления на Световната банка всяка година за подкупи се отделят около 1 трилион долара, което е опустошително за развитието на икономиките. Експертите от банката допълват, че част от възстановените активи могат да се използват за така необходимите социални програми и инфраструктура. Сметките показват, че всеки възстановени 100 млн. долара могат да осигурят достъпа до вода на 250 хил. домакинства или строежа на 240 километра двулентово шосе, както и между 50 и 100 млн. курса за лечение на малария.
„Много се радвам, че България беше домакин на тази важна конференция", коментира Флориан Фихтъл, постоянен представител на Световната банка у нас. По негови думи срещата е дала добра възможност на страните от региона да обменят опит по отношение на изземванията и конфискациите.
Своето мнение относно борбата срещу корупцията изказаха участници от 12 държави, сред които Сърбия, Хърватия, Албания, Косово, Македония, Румъния, Гърция и Австрия.