10 задачи си е поставил кабинетът през 2010 година

08.01.2010 | 09:09
по статията работи: Апостол Апостолов
"Ако не се справя с кризата, ще си подам оставката", заяви Симеон Дянков, който изнесе в СУ лекция на тема: "България след финансовата криза"
10 задачи си е поставил кабинетът през 2010 година

10 задачи си е поставил кабинетът през 2010 година, заяви в четвъртък в Софийския университет министърът на финансите Симеон Дянков. Пред студенти, преподаватели и икономисти той изнесе лекция на тема "България след финансовата криза". Събитието се организира от Бизнес клуб - Софийски университет "Св. Климент Охридски", с подкрепата на Студентски съвет. Основните усилия на кабинета ще бъдат насочени към проблемите на: еврофондовете, успешното излизане на страната ни от икономическата криза; развитието на Българската фондова борса и капиталовия пазар; реформи в държавната администрация; влизането в механизма ERM II; висшето образование; държавната собственост; здравната реформа; данъчната и митническата политика; екологията.

Снимка: Econ.bg

Симеон Дянков, министър на финансите. Снимка: Econ.bg

През настоящата година целта е да внушим на Брюксел, че България има правителство, което работи в посока парите да стигнат до всяка фирма, община или домакинство, каза Дянков. Излизането от икономическата криза също зависи от това дали ефективно ще използваме еврофондовете, каза още той.

Държавата не се е разплатила на някои фирми по договори за извършени услуги още от 2007 година. Става дума за сравнително голяма сума.

"Точната сума ще разберете в началото на следващата седмица. В момента се наблюдава следната ситуация: след като държавата не плаща на общините, те от своя страна прекъсват започнатите проекти или работят на кредит. За последните 2 години можем да кажем, че бизнесът кредитира държавата", призна финансовият министър.

"От декември месец започнахме да се разплащаме с фирмите. Подписахме със строителния сектор договор, че до края на март ще се разплатим", отчете още Дянков.

В държавната администрация има много повече бюрократи в сектори като земеделие и отбрана, отколкото е необходимо. Например, в Държавен фонд „Земеделие" има близо 2000 души. „Както знаете, доскоро нямаше кой знае колко еврофондове. Те бяха спрени заради грешки в работата на предишното правителство по тях. Чудно е какво са правили тези хора във Фонда през това време", попита риторично Симеон Дянков.

Във финансовото министерство се оказало, че в предишния кабинет 98 служители са вземали по-голяма заплата от бившия министър на финансите Пламен Орешарски. Aко към тези служители прибавим и служителите от държавните агенции, свързани с МФ, броят на служителите с по-добри възнаграждения от министъра ще стане няколкостотин. Например, ако основната заплата на служител е 600 лева, за работа по еврофондовете тя се удвоява, уточни министърът.

Чиновници по различните министерства в предишното правителство са взимали повече пари, отколкото получава сега премиерът. Заплатата на Борисов е 3567 лева, докато в администрацията на кабинета "Станишев" са получавали по 5-6 хил. лева.

По темата за висшето образование Симеон Дянков заяви, че предпочита да не отделя тази вечер (вчера - бел.ред.) много внимание на това, че напоследък му правят много забележки заради изказванията. "Необходимо е изграждане на система, която да класифицира университетите по качество на преподаване", смята вицепремиерът.

По отношение на държавната собственост Дянков заяви: „До скоро нищо не се е правило. Държавата като собственик меко казано е била немарлива", смята министърът. Той изтъкна, че в 120 предприятия държавата е мажоритарен собственик и в 260 - е миноритарен. Тази собственост трябва да се управлява по-добре. Обмисля се идея за създаване на Агенция за държавна собственост.

В заключение на лекцията си Симеон Дянков заяви, че добре вървят реформите в здравеопазването, митниците и НАП.

След презентацията министърът даде възможност на присъстващите в залата да зададат своите въпроси. Студентка попита министъра, ако надеждите не се сбъднат след шест месеца или година, как ще реагира правителството. Симеон Дянков отговори, че първата реакция е да се очаква оставката на финансовия министър. „Кабинетът се е подготвил и за по-лош сценарий на кризата. Затова бюджет 2010 е направен консервативен. Заложили сме сценарий, при който очакваме цялата година да бъде трудна", прогнозира вицепрениерът.

След срещата министърът отново беше попитан от журналистите дали ще си подаде оставката, ако не се справи с кризата, Дянков отговори лаконично: „Определено. Но ще се справя".

Коментара на финансовия министър може да чуете в аудиофайла след статията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...