10 причини да имате люлеещ се стол

20.12.2023 | 10:00
по статията работи: econ.bg
10 причини да имате люлеещ се стол
Снимка: pixabay.com

Наличието на люлеещ се стол винаги създава усещане за уют в стаята. Но знаете ли, че той може да донесе много ползи за здравето и за психическото състояние? Ето 10 причини да имате такъв стол у дома.

Помага при артрит и болки в гърба

Болките от артрит не са никак приятни и е доста трудно да бъдат облекчени. Но люлеещите се столове могат да помогнат да се почувствате по-добре – движението им подобрява кръвообращението, при което до ставите достига повече кислород и ги кара да се усещат по-добре. Освен това, люлеещото движение блокира усещанията за болка и те по-трудно достигат до мозъка.

По подобен начин могат да облекчат и болките в гърба, предизвикани от преумора или заболявания.

Създава усещане за релаксация

Виждали ли сте как малките деца се люлеят, за да се успокоят? Е, люлеещият се стол върши същото и с възрастните. При това движение мозъкът произвежда ендорфин – хормонът, който намалява стреса и подобрява настроението. Това ще ви накара да се почувствате по-добре.

Успокоява бебето

И сами знаете, че бебето се успокоява при люлеене, но вместо да уморявате ръцете си, можете просто да седнете с бебето в люлеещия се стол и да се люлеете заедно. Така детето ще се успокои и ще заспи по-бързо, а и ще прекарате малко приятно време заедно.

Помага при безсъние

Всъщност тези столове могат да приспят успешно и възрастните – те успокояват мозъка и могат да ви настроят за сън съвсем естествено, докато просто се люлеете.

Подходящ за хора с деменция

Деменцията е свързана с много мозъчни проблеми, които водят до объркване, намалена концентрация, промени в поведението и паметта. Въпреки всичко изследванията показват, че възрастните хора с деменция се чувстват значително по-добре в люлеещи се столове.

Стимулира кръвообращението

Вече отбелязахме това, когато говорихме за болката, но тук ще споменем и друг ефект – подобреното кръвообращение в люлеещия се стол може да ви помогне в борбата със сърдечно-съдовите заболявания. Така сърцето ви ще бъде по-здраво, а тялото – с по-добър тонус.

Подобрява настроението

Разбира се, че когато сте по-отпуснати, сте по-щастливи. Ендорфините, които мозъкът произвежда по време на люлеене, ще ви накарат да се усмихвате по-лесно, ще създадат успокояващо усещане за щастие. Това може да е полезно за хора с посттравматично разстройство и депресия.

Служи като лека тренировка

Разбира се, един люлеещ се стол не се движи сам. Плавното и леко движение на краката, което изисква люлеенето, всъщност може да е чудесна тренировка за възрастни хора. Така ще укрепнат мускулите и ставите на краката, без риск от претоварване.

Подобрява баланса

Възрастните хора често имат проблеми с баланса, особено ако страдат от болест на Паркинсон или други подобри заболявания. Докато столът се люлее, тялото се стреми да пази баланса си и това е добра тренировка за стабилност и равновесие в ежедневието.

Удобство при кърмене

И още едно удобство при отглеждането на бебе: много майки предпочитат да кърмят децата си именно в него. Така бебето не само се храни, но и се успокоява допълнително, а и споделеното приятно усещане води до още по-силна връзка между майката и детето.

Тази статия ви хареса? Следете всичко най-интересно от Econ.bg и във
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...